بخش آب
1398/07/13 10:00:01
مدیر دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل آب منطقه‌ای اصفهان:
۲۱۱ هکتار از اراضی حریم و بستر رودخانه زاینده‌رود رفع‌تصرف شد
مدیر دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از رفع‌تصرف 211 هکتار از اراضی حریم و بستر زاینده‌رود خبر داد و گفت: در استان اصفهان تاکنون ۹۰ کیلومتر دیواره سازی، ۱۵۰ کیلومتر لایروبی و آزادسازی در حریم و بستر رودخانه‌ها و حدود ۴۰۰ کیلومتر شاخص‌گذاری در حریم و بستر رودخانه‌ها صورت گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، "احمدرضا صادقی" با تأکید بر اینکه در پهنه 105 هزار کیلومتری استان اصفهان حدود 6000 کیلومتر مسیر رودخانه‌ها شناسایی شده است، افزود: 4000 کیلومتر از طول مسیر رودخانه‌های استان قابلیت اجرای برنامه‌های مطالعاتی دارد.
مدیر دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به شروع مطالعات رودخانه‌ها از دهه 70 در کشور اظهار کرد: تاکنون مطالعات حدود 2500 کیلومتر از رودخانه‌های استان با احتساب زاینده‌رود انجام شده است .
صادقی با بیان اینکه از سال ۱۳۷۸ مطالعات رودخانه زاینده‌رود از سرشاخه کوهرنگ تا تالاب گاوخونی انجام شده است، تصریح کرد: امروز حوضه آبریز زاینده‌رود و تالاب گاوخونی دارای نقشه‌های مصوب هستند.
مدیر دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه مرحله نخست ساماندهی حریم و بستر رودخانه‌ها در استان اصفهان از فروردین ماه سال ۱۳۹۳ از محل بند آبشار تا محدوده شهر زیار آغاز شد، گفت: در این محدوده جاده ساحلی به طول ۳3 کیلومتر و به پهنای ۲۰ متر ایجاد و حدود هشت کیلومتر دیواره‌سازی انجام شد.
وی با تأکید بر اینکه  مرحله دوم طرح ساماندهی حریم و بستر رودخانه از زمستان سال ۱۳۹۵ آغاز شده است، گفت: بر اساس نقشه‌های اجرایی مرحله دوم از روستای چم طاق شهر باغ‌بهادران تا باغ پرندگان اصفهان به‌رغم تمامی مشکلات پیشرفت خوبی داشته است.
وی خاطرنشان کرد: اقدامات لایروبی، دیواره سازی و ایجاد دیوار ساحلی علاوه بر رودخانه زاینده‌رود در رودخانه‌های استان واقع در شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل، خوانسار، شهرضا و شهرهای دیگر اصفهان نیز انجام شده است‌.
  • خبرنگار: پرستو ایران‌پور
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر