بخش آب
1398/07/09 15:19:00
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران:
افزایش 52 درصدی بارندگی‌های استان تهران نسبت به سال گذشته/ دشت شهریار سالانه 310 میلی‌متر فرونشست دارد
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: پرونده سال آبی 97-98 در استان با ثبت رکورد بارندگی 387 میلی‌متری و افزایش 52 درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته بسته شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون) سیدحسن رضوی در نشست خبری خود در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران عنوان کرد: سال آبی گذشته را در حالی پشت سر گذاشتیم که رکورد 387 میلی متر بارندگی از ابتدای مهر 97 تا 31 شهریور سال جاری به ثبت رسید که این رقم نسبت به سال آبی قبل حدود 52 درصد و نسبت به متوسط بلند مدت 39 درصد افزایش داشته است.
رضوی بارش های مناسب در سال آبی قبل را سبب پر شدن مخازن سدهای پنجگانه تامین کننده آب استان تهران دانست و گفت: این بارش ها باعث شد که حدود دو میلیارد و 614 میلیون متر مکعب آب وارد مخازن سدها شود در حالی که سال گذشته آن این رقم حدود یک میلیارد و 173 میلیون مترمکعب بوده که این روند حکایت از افزایش 123 درصدی ورودی آب به سدهای پنجگانه استان تهران دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه در حال حاضر 920 میلیون مترمکعب آب در سدهای امیرکبیر، لار، لتیان، طالقان و ماملو ذخیره شده است، گفت: این رقم در مدت مشابه سال گذشته در حدود 630 میلیون متر مکعب بوده است که بر این اساس میزان ذخیره سدها نسبت به مدت مشابه سال گذشته آن 290 میلیون مترمکعب افزایش یافته است.
وی با اشاره به رهاسازی بخشی از آب سدهای لتیان، ماملو و امیرکبیر به منظور مدیریت سیلاب‌های احتمالی و تغذیه مصنوعی دشت‌های استان، ادامه داد: در سال جاری منابع بیشتری از محل آب‌های سطحی به بخش شرب، کشاورزی و صنعت تخصیص یافته است. براین اساس با توجه به وضعیت مناسب مخازن سدها، میزان آب تخصیصی از این محل برای بخش شرب 10 درصد، کشاورزی 79 درصد و صنایع نیز 80 درصد افزایش داشته است.
رضوی ادامه داد: این موضوع باعث شد که برای بخش شرب حدود 100 میلیون مترمکعب آب کمتر از آبخوان‌های استان تهران برداشت و این میزان از محل آب‌های سطحی تامین شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران در بخش دیگری از سخنان خود تغذیه مصنوعی را یکی از روش‌های مقابله با فرونشست برشمرد و افزود: بر این اساس این برنامه بایستی تدوام داشته باشد تا فرونشست دشت‌ها کنترل شود. در بعضی از دشت‌ها روزانه حدود یک تا نیم میلی‌متر فرونشست داریم.
رضوی دشت‌های ورامین و شهریار را به عنوان بحرانی‌ترین دشت استان تهران معرفی کرد و گفت: دشت شهریار سالانه 310 میلی‌متر فرونشست دارد. همچنین برداشت سه میلیارد مترمکعبی از منابع آب زیرزمینی در استان تهران موجب شده است تا مناطق 17، 18، 19 و 20 تهران در حال مواجهه شدن با فرونشست می‌باشند.
وی تاکید کرد: حد مجاز فرونشست برای کلان شهرها کمتر از 100 میلی‌متر است بنابراین در شهر تهران و حاشیه آن هنوز به نقطه قرمز نرسیده‌ایم و امیدواریم با برنامه‌هایی مانند تغذیه مصنوعی و کاهش برداشت از آب‌های زیرزمینی  فرونشست را متعادل کنیم.
رضوی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کشور به سمت آبیاری مدرن پیش رفته است اما توسعه بی رویه کشاورزی را فراموش نکرده ایم. 85 درصد هزینه آبیاری مدرن را دولت به  کشاورزان می بخشد و 15 درصد هم در قالب تسهیلات ارائه می شود. هدف دولت تعادل بخشی در حفظ آب و کشاورزی است که هنوز اتفاق نیفتاده است.
وی ادامه داد: تا زمانی که تعادل میان تامین و مصرف به وجود نیاید صرف کردن هزینه  در جهت نوین کردن سیستم‌های آبیاری بی نتیجه خواهد بود. قوانین محکمی در قالب نکاشت در بسیاری از استان ها باید انجام شود و مسئولان کنترل برداشت از منابع آب زیرزمینی را بایستی داشته باشند.
رضوی در ادامه سخنان خود در خصوص تخریب مستحدثات غیر مجاز عنوان کرد: شرکت آب منطقه ای تهران بیشترین عملکرد را در جهت این موضوع در میان سایر شرکت‌های آب منطقه‌ای داشته است به نحوی که 200 هکتار از اراضی که مورد تجاوز قرار گرفته بود تخریب شده است. همچنین 631 هکتار برای بستر و حریم رودخانه های استان تهران سند مالکیت اخذ  شده است و امید داریم تا ظرف دو سال آینده این امر به اتمام برسد.

  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: رسول صادقی/ دبیر خبر