بخش آب
1398/07/09 17:18:47
گردشگری آب؛ ظرفیتی پنهان در یزد
توسعه گردشگری آب که ایده‌ای بسیار جالب و نو است در حالی در یزد مغفول مانده که می‌تواند مهره تحول گردشگری این استان باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، گردشگری که یکی از عناصر اصلی جهانگردی به شمار می رود و امروز به عنوان سومین صنعت درآمدزا در جهان شناخته شده، بدون آب تعریفی ندارد و از بین می رود.
ایران یکی از کشورهایی است که با دارا بودن چهار فصل متفاوت می‌تواند هر ساله پذیرای گردشگران خارجی باشد و به واسطه این ویژگی آب و هوایی منحصر به فرد، به اقتصاد خود رونق بخشد.
البته اگر چه این صنعت می تواند باعث رونق گردشگری شود، ولی از طرفی عدم مدیریت صحیح آن، آسیب به منابع آبی مهم و محدود را در پی دارد که جلوگیری از این امر تنها با مدیریت صحیح و سیاست گذاری های مناسب امکان پذیر می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد هم وجود بیشترین قنوات در این استان را عامل مهمی در توسعه گردشگری آب دانسته و اظهار کرد: گردشگری آب به عنوان یک میراث فرهنگی، از این جهت مهم است که در گذشته ابنیه، تاسیسات و سازه هایی وجود داشته که اجداد ما به بهترین شکل آب را تأمین و مدیریت می کردند.
وی افزود: این سازه ها و میراث برجای مانده از گذشته با برنامه ریزی دقیق ایجاد شده تا از آب هر چقدر هم به میزان کم، بهترین استفاده صورت گیرد.
محمدمهدی جوادیان زاده با بیان اینکه ترویج فرهنگ گردشگری آب بسیار حائز اهمیت است، گفت: سازگاری با اقلیم تنها راهکار نجات بشر امروزی است، بنابراین لازم است افراد با شیوه های درست مدیریت مصرف آب آشنا شوند.
وی با اشاره به اینکه عمده سازه‌های استان در حوزه قنات بوده و زیر زمین مدفون شده است، خاطرنشان کرد: بر همین اساس، گردشگری در این زمینه دشوار بوده و از دیدگاه فرهنگ نیز یک میراث ناملموس است و به سادگی قابل لمس کردن نیست.
جوادیان زاده با تاکید بر لزوم شفاف و روشن شدن این میراث ناملموس، اظهار کرد: موزه آب یکی از اقدامات انجام شده در راستای این شفاف سازی است که به عنوان میراثی ارزشمند، ابنیه زیبایی را در چندین قرن قبل نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه موزه آب می‌تواند به عنوان مبنای توسعه گردشگری آب قرار گیرد، یادآور شد: طرح توسعه موزه آب یکی از اقدامات در دست اقدام شرکت آب منطقه‌ای برای توسعه گردشگری آب است.
این مسئول با اشاره به اینکه تاکنون میراث ناملموس آب مغفول مانده و فعالیتی جدی در این بخش انجام نشده است، گفت: اخیرأ وزارت نیرو به حوزه گردشگری آب توجه ویژه ای داشته و با سازمان میراث فرهنگی کشور تفاهم‌نامه‌ای منعقد نموده تا بر اساس آن بتوان در این زمینه اقدامات جدی‌تری نسبت به گذشته انجام داد.
وی در پایان با بیان اینکه گردشگری در حوزه آب، ظرفیت و پتانسیل بسیار خوبی برای جذب گردشگران خارجی دارد، تصریح کرد: به نظر می رسد که ظرفیت خوبی در یزد مدفون شده که به واسطه آن می‌توان گردشگری استان را متحول کرد.
  • خبرنگار: لیلا احمدی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر