بخش برق
1398/07/06 14:59:26
رفع نشتی بخار در روغن توربین نیروگاه رامین اهواز به‌دست کارشناسان داخلی
نشتی بخار در روغن توربین واحد شماره 4 نیروگاه رامین اهواز به‌دست کارشناسان داخلی این نیروگاه برطرف شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "غلامرضا چرخاب ساز زاده" سرپرست معاونت مهندسی و برنامه‌ریزی فنی نیروگاه رامین گفت: سطح کیفیت و عملکرد روغن برای روانکاری و خنک کاری یاتاقان‌های توربین از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار بوده و نفوذ آب (بخار) در آن می‌تواند باعث چالش‌های متعدد فنی در واحدهای تولیدی برق شود.
وی میزان روغن مورد نیاز توربین و تجهیزات وابسته که از حساسیت و قیمت بالایی نیز برخوردار است را 70 متر مکعب عنوان کرد و افزود: نفوذ آب در روغن توربین یکی از مشکلات اولیه واحد 305 مگاواتی شماره 4 نیروگاه رامین از سال 1374 یعنی از زمان احداث و راه اندازی این واحد بوده، به‌طوری‌که کارشناسان داخلی و خارجی به‌ویژه مهندسان سازنده این توربین نیز نتوانستند این مشکل فنی را به‌صورت مطلوب رفع کنند.
چرخاب ساززاده گفت: با تشکیل کارگروه تخصصی اقدام به تحقیقات و بررسی فنی گسترده از جمله بررسی سوابق، نقشه‌ها، دستورالعمل‌ها، ارائه راهکارهای متعدد و انتخاب بهترین گزینه توانستیم با ایجاد تغییرات فنی در طراحی اقدام به رفع این مشکل فنی و کاهش سطح آب موجود در روغن تا 50 PPM کنیم.
سرپرست معاونت مهندسی و برنامه‌ریزی فنی نیروگاه رامین، افزایش طول عمر روغن توربین، بهبود سطح عملکرد یاتاقان‌ها، عدم نیاز به پایش و تصفیه مستمر روغن، صیانت از محیط زیست، کاهش مصرف و هزینه‌های خرید روغن را از مزایای اجرای این طرح برشمرد.
نیروگاه رامین اهواز با 6 واحد تولیدی و مجموع ظرفیت 1850 مگاوات ساعت، تامین کننده بیش از 35 درصد برق مورد نیاز استان خوزستان است.
  • خبرنگار: داوود سليماني
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر