بخش عمومي
1398/06/21 14:40:00
وزیر نیرو در ستاد اقتصاد مقاومتی استان یزد:
نرخ بیکاری یزد طی دو سال آینده تک رقمی می‌شود
وزیر نیرو با تاکید بر لزوم مشخص شدن برنامه دو سال آینده ستاد اقتصاد مقاومتی در استان‌ یزد، گفت: با اجرای کامل سیاست‌های این ستاد، نرخ بیکاری استان یزد طی دو سال آینده تک رقمی خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در نهمین ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد با تاکید بر اینکه مدیریت منابع برای اثربخشی بیشتر از جمله مهمترین محورهای اقتصاد مقاومتی است، اظهار کرد: هم‌افزایی و تقویت مشارکت جمعی راهکار تحقق اهداف ستاد اقتصادی مقاومتی است.
وی با اشاره به اهمیت جذب مشارکت بخش خصوص برای تقویت راهکارهای اقتصاد مقاومتی، افزود: تعریف اهداف متناسب با ظرفیت استان‌ها و نقاط مختلف کشور یکی از اهداف حائز اهمیت در حوزه اقتصاد مقاومتی است.
وی اصلی‌ترین محدودیت در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی را محدودیت زمان دانست و افزود: در این زمینه باید جلسات اقتصاد مقاومتی با معیارهای‌های مشخص و ثابت ارزیابی شوند.
وزیر نیرو با تاکید بر لزوم مشخص شدن برنامه دو سال آینده ستاد اقتصاد مقاومتی در استان‌ یزد، تصریح کرد: با توجه به این که نرخ بیکاری استان یزد 12.8 درصد است، ضروری است طی دو سال آینده نرخ بیکاری این استان را تک رقمی کنیم.
وی تصریح کرد: باید منابع و ظرفیت‌ها را برای افزایش تاب‌آوری استان در قبال حوادث و مانایی و پایداری استان اختصاص دهیم و عامل اصلی که بتواند این مانایی را ایجاد کند، اشتغال است.
وزیر نیرو با بیان این‌که این ستاد در استان یزد باید روی شاخص اشتغال و بیکاری متمرکز شود، تأکید کرد: این هدف با ظرفیت‌های زیست محیطی، زیرساخت‌های موجود و ظرفیت‌های انسانی متناسب است.
اردکانیان پیگیری دغدغه‌های مربوط به آب و صنعت در استان یزد را از جمله برنامه‌های خود در وزارت نیرو دانست و بیان کرد: اتمام کامل طرح‌های وزارت نیرو در استان یزد به چهار هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
این مسئول با اشاره به معضل بی‌آبی در استان یزد، گفت: در حال حاضر 400 هزار کولر آبی در استان یزد وجود دارد که از این تعداد 250 هزار کولر تنها در مرکز استان وجود دارد. این کولرهای آبی با 18 درصد افزایش مصرف شرب و بهداشت در حال کار است.
در ادامه «محمدعلی طالبی» استاندار یزد با بیان این‌که ارتباط مستمر و صمیمی بخش خصوصی و دولتی یکی از مهمترین زیرساخت‌های توسعه‌ای استان یزد است، اظهار کرد: هم‌نوایی بخش خصوصی و دولتی می‌تواند عامل توسعه پایدار استان یزد در حوزه‌های مختلف باشد.
وی با بیان این‌که فرمانداران استان یزد بحث تعادل بخشی را در اولویت اجرایی خود قرار دادند، افزود: پیشنهاد می‌کنیم بخشی از اعتبارات مدیریت تعادل بخشی در اختیار استان یزد قرار گیرد.
استاندار یزد در ادامه با اشاره به عملکرد ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی در این استان، گفت: حمایت مدیران ارشد کشوری از مصوبات ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی یزد از جمله مطالبات استان در راستای توسعه بیش از پیش است.
«محمدمهدي جواديان زاده» نیز با بيان اين که حجم آب تجدید پذیر استان بسیار کم است به گونه ای که یزد از نظر میزان آب تجدید پذیر رتبه 31 کشوری را دارد، اظهار کرد: این استان علاوه بر برخورداری از میزان آب قابل تجدید کم، در زمينه کسری مخزن نیز رتبه 7 را در ميان دیگر استان های کشور دارد.
وی با اشاره به این که ارزش افزوده در بخش کشاورزی 12 درصد، خدمات 57 درصد و در بخش صنعت نیز 67 درصد است، عنوان کرد: مدیریت منابع آبی از جمله اولویت های آب منطقه ای در استان یزد است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد، با بیان این که تامین حداکثری آب برای صنایع، حفاظت کیفی منابع آب و شناسایی الگوهای موفق مصرف درست آب از جمله برنامه های شرکت آب منطقه ای در چارچوب های اقتصاد مقاومتی است استان است، خاطرنشان کرد: یزد در زمینه تامین آب از منابع آب زیرزمینی دیگری برخوردار نیست بنابراین باید حفاظت و حراست از این مایه با ارزش به طور جدی دنبال شود.
 


  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر