بخش برق
1392/08/20 17:10:00
وزير برق عراق اعلام کرد:
تامین روشنایی عراق به کمک ایران
در این دیدار پيرامون پرداخت مبالغي كه جمهوري اسلامي ايران بابت صادرات برق به عراق از این کشور طلب دارد، به توافق و ساز و کار مناسب پرداخت رسيديم و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وزير برق عراق گفت: با كمك ايران، شبکه برق عراق در تمام روز وصل و روشنایی این کشور تامین می شود.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، "كريم عفتان" در دیدار عصر امروز (دوشنبه) با مهندس "حمید چیت چیان" وزير نيرو که در محل ساختمان ستادي وزارت نيرو برگزار شد، با بيان اينكه مدت هاست كه ايران به عراق برق صادر می کند، افزود: تصميم گرفتيم برق عراق در طول 24 ساعت قطع نشود و بنابراين نياز داريم ايران صادرات برق را به عراق افزايش دهد تا بتوانيم به قولي كه به مردم عراق برای تامین 24 ساعته برق این کشور داده ايم، عمل كنيم.
وي افزود: در این دیدار برای افزایش صادرات برق ايران به عراق از منطقه بصره از 220 مگاوات به 430 مگاوات توافق کردیم ضمن آنکه ظرفیت تبادل انرژی از خط كرخه - اماره به 450 مگاوات و خط مرصاد به 450 مگاوات افزايش می يابد.
به گفته وي، قرار شد يك شركت مشاور در اين زمينه مشورت هاي لازم را به ما بدهد.
وي با بيان اينكه در این دیدار پيرامون پرداخت مبالغي كه جمهوري اسلامي ايران بابت صادرات برق به عراق از این کشور طلب دارد، به توافق و ساز و کار مناسب پرداخت رسيديم و مشکلی در این زمینه وجود ندارد، گفت: همچنين در رابطه با ورود شركت هاي ايراني به عراق براي فعاليت در همه زمينه ها و شركت در مناقصه هايي كه در اين كشور انجام مي شود و پرداخت هايي كه لازم است انجام شود، به طور مفصل صحبت شد.
وزير برق عراق در پاسخ به اين سوال كه "ميزان کنونی مصرف برق عراق چقدر است و اين كشور چقدر برق نياز دارد و منابع تامين كننده برق عراق كدام است؟"، گفت: تاكنون يكهزار و 200 مگاوات برق از ايران مي گرفتيم كه با مذاكره های انجام شده، اين ميزان به بيشتر از يكهزار و 500 مگاوات خواهد رسيد.
وي تصریح کرد: بايد مشكلات شركت هاي ايراني فعال در عراق برطرف شود تا اين شركت ها به راحتي در عراق كار كنند.
عفتان اظهار داشت: در زمان كنوني 11 هزار مگاوات در عراق مصرف برق داريم كه 10 درصد آن از كشورهاي همسايه وارد مي شود و تلاش می شود 24 ساعته برق عراق را تامین کنیم.
وي پیش بینی کرد: در سال آينده میزان مصرف برق عراق به 13 هزار مگاوات برسد.
  • خبرنگار: غزاله نایینیان
  • منتشر کننده: fallah