بخش برق
1398/06/10 14:07:00
ساخت "ربات بازرس" برای پایش تونل كابل شبكه‌هاي انتقال نيرو
مدير امور انتقال نيروي تهران از همکاری شرکت برق منطقه ای تهران با دو شركت دانش بنيان برای ساخت ربات بازرس تونل با هدف بازرسي شبانه‌روزي كانال‌ها، تاسيسات و كابل‌هاي انتقال نيرو خبر داد.
به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "سيد اسماعيل موسوي مقدم" با اشاره به كاهش خطرات براي نيروي انساني در اثر وقوع حوادث احتمالي و كاهش هزينه نگهداري كانال در نتیجه به‌کارگیری ربات بازرس گفت: براي پايش خودكار و هوشمند وضعيت كانال خطوط انتقال نيرو و تاسيسات آن دفتر تحقيقات و برنامه‌ريزي با هماهنگي اين امور، اقدام به عقد قرارداد با دو شركت دانش بنيان فرند پيمايش و شركت ايده كاوان صنعت پرديس (وابسته به پارك علم و فناوري پرديس) جهت ساخت ربات بازرس تونل نموده است و اين دو شركت پس از اعلان فراخوان از بين چندين دانشگاه و شركت دانش‌بنيان معتبر انتخاب شدند.
وی افزود: عملكرد اين ربات‌ها در كانال‌هاي قورخانه- آزادگان (به طول 12 كيلومتر) و قورخانه- شوش (چهار كيلومتر) مورد ارزيابي قرار خواهد گرفت. از اين ربات‌ها جهت پايش وضعيت تاسيسات كانال‌ها و كابل‌ها، بازديد ترموويژن از مفصل‌ها، شناسايي محل نفوذ آب و شناسايي ورود افراد غير مجاز استفاده مي‌شود.
مدير امور انتقال نيروي تهران ادامه داد:  طراحي اين ربات‌ها به گونه‌اي است كه به تحليل داده‌هاي جمع آوري شده پرداخته و در صورت وجود موارد غيرعادي، به مركز كنترل واقع در پست، هشدار ارسال می‌کند.
موسوی مقدم با اشاره به موانع و مشکلات اجرای این پروژه افزود: با توجه به پيشرفته بودن قطعات اين ربات‌ها كه در خارج از كشور و در دست توليدكنندگان معدودي قرار دارد و با توجه به مشكلات ارزي موجود، وارد كردن قطعات و گارانتي آنها ممكن است با مشكل مواجه شود؛ اما اجرای چنین پروژه ای می‌تواند با كنترل وضعيت تاسيسات كانال و كابل‌هاي انتقال نيرو، بازديد ترموويژن از مفصل‌ها، شناسايي محل نفوذ آب و شناسايي ورود افراد غير مجاز، از خاموشي‌هاي احتمالي جلوگيري و افزايش پايداري شبكه را به دنبال خواهد داشت.
مدير امور انتقال نيروي تهران در پایان با اشاره به ارزش 2.5 میلیاردی و پیشرفت 25 درصدی این پروژه پیش‌بینی کرد تا خرداد سال 99 به طول انجامد.
  • خبرنگار: مهدی خانمیرزایی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر