بخش برق
1398/06/06 10:24:00
وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر ایران تا پایان مردادماه؛
تولید برق تجدیدپذیر کشور از مرز 3.5 میلیارد کیلووات ساعت گذشت/ کاهش یک‌میلیارد مترمکعبی مصرف سوخت‌های فسیلی با توسعه تجدیدپذیرها
تاکنون از منابع تجديدپذير حدود سه ميليارد و 566 ميليون کيلووات ساعت، انرژي توليد شده که اين ميزان توليد برق توانسته از انتشار حدود دو ميليون و 461 هزار تن گاز گلخانه‌ای در کشور بکاهد.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو(پاون)، اين ميزان توليد انرژي‌هاي نو باعث شده بیش از یک میلیارد مترمکعب از مصرف سوخت‌هاي فسيلي در ایران که جزو عوامل اصلي آلايندگي هوا در کشور است، کاسته و بیش از 785 میلیون لیتر در مصرف آب نیز صرفه‌جویی شود.
هم‌اکنون 380 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درون کشور در حال احداث است و ظرفیت نصب شده انرژی‌های نو به 761 مگاوات رسیده است. همچنین تاکنون 115 نیروگاه تجدیدپذیر مگاواتی در کشور نصب شده و 32 نیروگاه مگاواتی دیگر نیز در حال احداث است.
بر اساس این گزارش، انرژی‌های تجدیدپذیر موجب اشتغال 42 هزار و 300 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کشور شده و حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش به بیش از 124 هزار میلیارد ریال رسیده است.
بررسی اعداد و ارقام موجود در این بخش حکایت از آن دارد که 45 درصد نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور از نوع خورشیدی، 40 درصد از نوع بادی، 12 درصد از نوع برق‌آبی کوچک، دو درصد از نوع بازیافت حرارتی و یک درصد نیز از نوع زیست توده است.

 
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر