بخش برق
1398/06/05 14:41:36
وزیر نیرو خبر داد:
تامین برق 25 هزار خانوار عشایر تا پایان دولت دوازدهم/ اجرای 1219 پروژه مهم آب و برق در استان زنجان
وزیر نیرو گفت: تا پایان دولت دوازدهم با صرف اعتباری بالغ بر 80 میلیارد تومان برق 25 هزار خانوار عشایر کوچ‌رو از طریق مولد برق خورشیدی قابل حمل تامین خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، "رضا اردکانیان" در حاشیه مراسم کلنگ‌زنی طرح آبرسانی از سد مراش به شهرهای دندی و ماهنشان استان زنجان و روستاهای این منطقه با تاکید بر اینکه دستاوردهای 6 ساله دولت تدبیر و امید در زمینه آب و برق روستایی در سطح دنیا قابل عرضه است، ادامه داد: بر اساس آمار سازمان ملل 24.7 درصد جمعیت به ویژه در روستاها به برق دسترسی ندارند ولی در کشور ما این رقم تنها حدود 0.3 درصد است.
وی با اشاره به اینکه مناطق بدون برق کشور مربوط به عشایر کوچ‌رو و روستاهای کمتر از 10 خانوار است، ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان دولت دوازدهم با اعتباری بالغ‌بر 80 میلیارد تومان برق 25 هزار خانوار عشایر کوچ‌رو از طریق مولد برق خورشیدی قابل حمل تامین خواهد شد تا عشایر در زمان کوچ‌های متداول خود از نعمت برق برخوردار باشند.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه از سال 92 تاکنون هر هفته 30 روستای کشور به شبکه آب سالم و پایدار متصل شده‌اند، ادامه داد: همچنین در این مدت هر 40 روز یک تصفیه‌خانه فاضلاب و هر 90 روز یک تصفیه‌خانه بزرگ آب شهری افتتاح شده است.
اردکانیان با اشاره به اینکه تا پایان امسال هر هفته یک تصفیه‌خانه فاضلاب وارد مدار خواهد شد، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا انتهای سال 29 تصفیه‌خانه فاضلاب در 16 استان و 12 تصفیه‌خانه بزرگ آب آشامیدنی در 9 استان کشور به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه تا پایان سال یک‌هزار و 124 روستای کشور به شبکه آب سالم و پایدار متصل خواهند شد، اظهار کرد: در بخش برق نیز تا پایان امسال 13 نیروگاه جدید به بهره‌برداری خواهد رسید تا در مجموع سه هزار مگاوات به ظرفیت نصب شده برق کشور افزوده شود.
وزیر نیرو در پایان گفت: هم اکنون وزارت نیرو در استان زنجان یک‌هزار و 219 پروژه مختلف آب و برق با اعتباری بالغ‌بر پنج هزار و 800 میلیارد تومان در دست اجرا دارد که میزان پیشرفت این طرح‌ها در حال حاضر به 46 درصد رسیده است.
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر