بخش برق
1398/05/20 11:04:59
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در مشهد:
رعایت اصول پدافند غیرعامل در اجرای تونل انرژی شهر مشهد/ لزوم توجه مدیران صنعت برق به پدافند غیرعامل
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، صنعت برق را جزو زیرساخت‌های اصلی کشور دانست و گفت: بخش زیادی از خدمات در کشور به برق وابسته است و تداوم تولید برق با زندگی روزمره مردم ارتباط دارد، بنابراین لازم است مدیران صنعت برق به پدافند غیرعامل توجه ویژه‌ای داشته باشند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، سردار "غلامرضا جلالی" در حاشیه سفر به مشهد و بازدید از پروژه‌های شرکت برق منطقه‌ای خراسان درخصوص پست‌هایGIS  اظهار داشت: اجرای اینگونه پست‌ها جزو طرح‌های مهمی بوده که در شرکت برق منطقه‌ای خراسان اجرا شده است.
وی همچنین به تولیدDCS  بومی اشاره کرد و افزود: صنعت برق پیش‌تر در زمینه نرم‌افزار به خارج از کشور وابسته بود، ولی با طراحی و اجرای DCS بومی توسط متخصصان شرکت برق منطقه‌ای خراسان، گام مهمی در زمینه پدافند غیرعامل و عدم وابستگی به خارج برداشته شد.
وی همچنین گفت: امید است با اجرای تونل انرژی در شهر مشهد خدمات بهتری به شهروندان ارائه و در عین حال موارد ایمنی و پدافند غیرعامل نیز رعایت شود.
سردار جلالی صنعت برق را جزو زیرساخت‌های اصلی کشور دانست و گفت: بخش زیادی از خدمات در کشور به برق وابسته است که اهمیت آن را نشان می‌دهد و همچنین تداوم کار و تولید برق به زندگی روزمره مردم مرتبط بوده که لازم است  مدیران صنعت برق در خصوص پدافند غیرعامل توجه ویژه‌ای داشته باشند.
وی، ضرورت تداوم کارکرد شرکت‌های برق را در بخش‌های تعمیرات، بهره‌برداری و نگهداری خواستار شد و افزود: در این خصوص حتما باید تمرین و مانورهایی انجام گیرد تا آمادگی‌ها همیشه حفظ شود.
در این بازدید مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان در خصوص تونل‌های انرژی اظهار داشت: یکی از مسائل مهم در شهرهای بزرگ، توجه به پدافند غیرعامل و همچنین مبلمان شهری است که در این راستا شرکت برق منطقه‌ای خراسان، شبکه‌های انتقال برق را به شکل تونل انرژی اجرا کرده است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان نیز با بیان اینکه این شرکت، زیرساختی را فراهم کرده که امکان توسعه شبکه برق در مشهد برای سال‌های آینده فراهم شود، گفت: به این منظور از سال‌های گذشته به همت متخصصان این شرکت، احداث تونل‌های انرژی آغاز شده که در حال حاضر حدود 13 کیلومتر تونل انرژی در شهر مشهد احداث شده و 10 کیلومتر دیگر در دستور کار قرار دارد.
"رضا ریاحی" در ادامه با اشاره به اینکه در سال‌های آینده شبکه‌های برق از طریق همین تونل‌ها منتقل خواهد شد، اظهار داشت: هزینه اجرایی تونل‌های انرژی حدود شش برابر شبکه‌های هوایی است که با توجه به گران بودن زمین در شهرهای بزرگ و بلند مرتبه‌سازی اینگونه تونل‌ها را توجیه می‌کند.
وی پدافند غیرعامل را نیز از اهداف دیگر احداث تونل انرژی عنوان کرد و افزود: با عبور شبکه‌های برق از طریق تونل‌های انرژی احتمال آسیب به شبکه‌های برق کمتر خواهد شد.
  • خبرنگار: بهنام دهرآزما
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر