بخش برق
1398/05/19 15:57:37
78 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای اصلاح و توسعه شبکه‌های برق روستایی استان همدان
معاون مهندسی و تحقیقات شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با بیان اینکه این شرکت 40 میلیارد ریال از اعتبارات داخلی خود را در طرح کاهش تلفات تزریق کرده است، گفت: در مجموع 78 میلیارد ریال در این بخش هزینه شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "وحید سعیدی" با بيان اینکه اجرای طرح‌ کاهش تلفات برق یکی از موضوعات مورد توجه در واحدهای اجرایی است، اظهار کرد: از این طریق به دنبال کاهش میزان انرژی تلف شده خارج از حد استاندارد هستیم.
وی بیان کرد: این اقدام به نفع صنعت برق است که به دنبال استفاده از سرمایه‌های برگشتی در راستای اصلاح شبکه و خدمت به مردم هستیم.
معاون مهندسی و تحقیقات شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مورد توجه طی سال‌های گذشته اصلاح بافت فرسوده شهرستان ملایر است، گفت: توسط مشاور مطالعاتی در بخشی از ملایر صورت گرفته که میزان تلفات بالایی در این شهر داشته است.
وی خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته سال گذشته 3.8 میلیارد تومان تسهیلات از وجوه اداره شده توانیر در این راستا دریافت شد.
سعیدی با بیان اینکه شرکت توزیع نیروی برق استان همدان 40 میلیارد ریال از اعتبارات داخلی خود را در طرح کاهش تلفات تزریق کرد که در مجموع 78 میلیارد ریال توانستیم در این بخش هزینه کنیم، گفت: تعویض 50 کیلومتر شبکه‌های فرسوده، اصلاح 700 دستگاه کنتور معیوب با بیش از 50 درصد خطا، تعویض پایه‌های فرسوده در منطقه و... در این راستا انجام شده است.
وی از اتمام 90 درصد پروژه تا پایان شهریورماه امسال خبر داد و افزود: امیدواریم امسال دو طرح کاهش تلفات که توسط مشاور در حال انجام است را با تأمین اعتبار و در راستای اصلاح شبکه اجرایی کنیم.
معاون مهندسی و تحقیقات شرکت توزیع نیروی برق همدان با بيان اینکه در قبض برق مشترکان عنوانی به‌نام عوارض وجود دارد که آن را در مناطق شهری دریا‌فت می‌کنیم اما از مشترکان کشاورزی و روستایی اخذ نمی‌شود، گفت: عوارض اخذ شده از مشترکان شهری برای اصلاح شبکه‌های روستایی هزینه می‌شود.
وی با بیان اینکه این هزینه برای برق‌دار شدن روستاهای بی‌برق، مشترکان جدید و اصلاح شبکه‌های روستایی استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: از سال 92 تا 96، 20 میلیارد تومان و در سال گذشته نیز مبلغ 8 میلیارد تومان از اعتبارات عوارض توسط شرکت توزیع برق استان جذب شد.
سعیدی افزود: در مجموع از سال 92 تا پایان سال 97 شاهد جذب 28 میلیارد تومان در بخش عوارض بوده‌ایم که این اعتبارات در بخشی از روستاهای استان هزینه شده است.
وی با بیان اینکه هنوز اعتبارات امسال اعلام نشده، اما با تخصیص آن در راستای اصلاح شبکه، تبدیل شبکه‌ها، اصلاح پست‌ها و برق‌دار شدن مشترکان هزینه می‌شود، گفت: سال گذشته روستای چشمه بید اسدآباد از این اعتبارات برق‌دار شد.
معاون مهندسی و تحقیقات شرکت توزیع نیروی برق همدان عنوان کرد: سال‌های گذشته نیز از اعتبارات عوارض بند «د» روستاهایی در رزن و اسدآباد برق‌دار شده‌اند.
  • خبرنگار: مریم صابری یگانه
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر