بخش آب
1398/05/14 14:10:00
با هدف افزایش راندمان و سرعت انتقال آب؛
لایروبی کانال‌های آبیاری میناب هرمزگان آغاز شد
مدیر امور منابع آب شهرستان میناب از اجرای عملیات لایروبی کانال‌های آبیاری به منظور افزایش راندمان و سرعت انتقال آب شبکه سد استقلال میناب خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "مصطفی زارعی" اظهار کرد: با اجرای عملیات لایروبی، شاهد افزایش راندمان و سرعت انتقال آب در شبکه‌ها و کانال‌های آبیاری، جلوگیری از هدررفت منابع آبی و تسهیل در خدمات رسانی خواهیم بود.
وی با بیان اینکه به دلیل جلبک گرفتگی، آب کانال شبکه آبیاری میناب، به خارج از کانال سرریز می‌شود، افزود: به همین منظور عملیات لایروبی کانال شبکه آبیاری میناب به وسعت یک‌هزار و 425 متر مکعب به‌صورت دستی و ماشینی انجام شده و اجرای این عملیات تا رسیدن به نقطه مطلوب همچنان ادامه دارد.
مدیر امور آب شهرستان میناب با اشاره به اینکه در این عملیات، کانال‌های درجه 2 و 3 لایروبی می‌شوند، گفت: هدف از لایروبی نهرها، جلوگیری از هدررفت آب مصرفی بخش کشاورزی و استفاده بهینه از آن، جلوگیری از رشد علف‌های هرز، تبخیر آب و تسهیل در خروج جریان آب در کانال‌های کشاورزی در اثر آبیاری و بارندگی است.
وی با توجه به کمبود شدید منابع آب، توسعه عملیات بازسازی ابنیه‌های فنی و تاسیسات در شبکه‌های آبیاری میناب در راستای خدمات رسانی مطلوب به باغداران را ضروری دانست و افزود: بر همین اساس، ده‌ها کیلومتر از کانال‌های اصلی و بخش بزرگی از کانال‌های سطح زیر شبکه توسط شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان لایروبی شده است.
  • خبرنگار: خاطره شکری
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر