بخش آب و فاضلاب
1398/05/13 11:07:48
کاهش سفره‌هاي زيرزميني عامل نشست زمين در کاشمر
مدير امور آب و فاضلاب کاشمر بيشترين نشست زمين ناشي از افت سفره‌هاي زيرزميني را مربوط به کاشمر دانست و گفت: کم‌آبي گريبانگير مردم کاشمر شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "عليرضا عباسي" افزود: خشکسالي‌هاي دو دهه اخير موجب شده است اين شهرستان به شدت با کمبود آب مواجه شود و چنانچه مديريت مصرف رعايت نشود دچار بي‌آبي خواهيم شد.
وي با اشاره به اينکه شهرستان کاشمر با تنش آبي مواجه است، ادامه داد: بر اثر کاهش سفره‌هاي آب زيرزميني شکاف‌هاي بسياري در منطقه پایين‌دست کاشمر ايجاد شده است و به همین دلیل شاهد افزايش عمق چاه‌ها هستيم .
مدير امور آب و فاضلاب کاشمر عنوان کرد: عمق آخرين چاه حفره شده در سال گذشته در کاشمر 300 متر بود، در حالي که پيش از اين با حفر70 تا 100 متر آب استحصال مي‌شد.
عباسي با بیان اينکه بسياري از قنات‌هاي اطراف شهر کاشمر خشک يا فصلي شده‌اند، اظهار کرد: بيشترين نشست زمين در کشور مربوط به دشت کاشمر با جمعيتي بالاي 100 هزار نفر است.
وي افزود: به‌خاطر بارندگي‌هاي اخير بسياري فکر مي‌کنند خشکسالي‌ها و مشکل بي‌آبي به اتمام رسيده، در صورتي‌که اين بزرگ‌ترين اشتباهي است که يک جامعه مي‌تواند مرتکب آن شود.
مدير امور آب و فاضلاب کاشمر با تاکيد براينکه ديگر مديريت سنتي جوابگوي شرايط فعلي نيست، اظهار داشت: طي سال گذشته با ابلاغ قانون واگذاري، انشعاب‌های غير دائم مرکز و مناطق حاشيه شهر کاشمر ساماندهي شد، به طوري‌که اکنون مراجعه‌ کننده‌اي از اين مناطق نداريم.
وی از راه‌اندازي سامانه‌هاي تله‌متري در این شهرستان خبر داد و گفت: در راستاي تامين سلامت آب شرب شهروندان آزمايشگاه شيمیايي و ميکروبي امور آب کاشمر آماده بهره‌برداري است.
  • خبرنگار: علیرضا صنعت‌نگار
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر