بخش آب و فاضلاب
1398/05/12 09:46:10
معاون بهره برداری آبفای کردستان:
کیفیت آب در کردستان بالاست؛ مردم از دستگاه‌ تصفیه آب استفاده نکنند
معاون شرکت آبفای کردستان از شهروندان خواست با توجه به کیفیت بالای آب شرب استان و در عین حال حذف املاح مفید در آب توسط دستگاه‌های تصفیه آب خانگی در استفاده از این دستگاه‌ها تجدیدنظر کنند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "محمد فرهاد" در خصوص دستگاه‌های تصفیه آب خانگی گفت: با توجه به اینکه مراحل تصفیه آب و کنترل‌های لازم به دقت و با کیفیت بالا انجام می‌گیرد، استفاده از این دستگاه‌ها را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم و حتی از شهروندان می‌خواهیم در استفاده از این دستگاه‌ها تجدیدنظر کنند، چراکه دستگاه‌های تصفیه به مرور زمان هم تبدیل به منبع آلودگی می‌شوند و هم املاح مفید و ضروری برای بدن را از آب حذف می‌کنند و این مسئله عوارضی را برای سلامتی انسان به همراه خواهد داشت.
وی اظهار کرد: در حال حاضر ظرفیت تصفیه آب در مجتمع تصفیه‌خانه آب شرب شهر سنندج 2.5 مترمکعب در ثانیه است و اگر مصرف به شکل صحیح و مدیریت شده توسط شهروندان انجام گیرد، هم از منابع خدادادی استفاده صحیح شده و هم تأسیساتی که با سختی تأمین اعتبار شده است، حفظ و نگهداری خواهد شد.
معاون بهره‌برداری آبفای کردستان با تأکید بر لزوم مصرف صحیح آب توسط مشترکان تصریح کرد: در سال 1335 سرانه آب به ازای هر نفر در کشور ما 6860 مترمکعب در سال بوده که این عدد در سال 1395 به 1825 مترمکعب کاهش یافته است و نشان می‌دهد میزان آب‌های در دسترس برای شرب بسیار کم شده و نیازمند توجه شهروندان است.
فرهاد خاطرنشان کرد: شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان در بخش فرهنگ‌سازی تلاش کرده تا با انجام اقدامات مختلف، شهروندان را نسبت به مدیریت مصرف آب بیش از پیش آگاه نماید.
وی افزود: بازدید سالیانه 5 هزار دانش آموز و دانشجوی دختر و پسر از تصفیه‌خانه‌های آب استان، تقدیر از مشترکان کم مصرف، توزیع بروشورهای روش‌های مصرف بهینه، برگزاری جشنواره نقاشی و زنگ آب در مدارس و بازدید نمایندگان رسانه‌ها و تشکل‌های مردم نهاد در میان شهروندان از جمله این تدابیر بوده است.
معاون بهره‌برداری آبفای کردستان در پایان یادآور شد: در راستای کاهش هدررفت آب، سال گذشته یک میلیارد تومان تجهیزات کاهش مصرف شامل پرلاتور، شیرآلات اهرمی، زماندار و الکترونیکی و سردوش‌های کم مصرف، خریداری و در میان اماکن عمومی همچون مساجد و مدارس توزیع شد.
  • خبرنگار: ادریس شریفی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر