بخش آب
1398/05/10 19:25:19
مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی:
طرح‌های توسعه آب و خاک استان، آب‌های غیرقابل دسترس را در اختیار مردم قرار می‌دهد
مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، در مراسم آغاز بهره برداری از سد حاجیلرچای گفت: آغاز بهره‌برداری از طرح‌های توسعه آب و خاک استان، آب‌های غیرقابل دسترس مرزی را در اختیار مردم و کشور قرار می‌دهد.
یوسف غفارزاده با بیان اینکه امروز با حضور وزیر نیرو شاهد افتتاح سد حاجیلرچای ورزقان و 2700 هکتار از اراضی شبکه های آبیاری و زهکشی در شهرستان جلفا و خداآفرین هستیم، افزود: با بهره برداری از این سه طرح بزرگ آب و خاک، آب قابل توجهی که از دسترس خارج شده و از طریق رودخانه مرزی ارس به دریاچه خزر جاری می شد، در اختیار آب شرب ، کشاورزی و صنعت منطقه قرار می گیرد.

سد حاجیلرچای، با رویکرد توسعه صنعتی شهرستان ورزقان احداث شده است
رضا علیزاده، نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی در آئین بهره‌برداری از سد حاجیلرچای گفت: این سد در سال 89 با طرح توجیهی با کاربردی صنعتی تصویب شد و در این راستا 15.5 میلیون متر مکعب آب برای احداث پتروشیمی در منطقه در نظر گرفته شده است.
نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی افزود: در احداث این سد، برای آب شری هم اولویت قائل شده و 10 میلیون متر مکعب آب کشاورزی به شکل گلخانه ای در دست مشاور و در مرحله انعقاد قرار دارد.
وی ابراز امیدواری کرد: در پایاب این سد با تشکیل تعاونی هایی شاهد احداث 1000 هکتار گلخانه باشیم.
وی با اشاره به اینکه هفتاد تا هشتاد درصد کار اجرایی این سد، طی دو سال اخیر انجام شده است و حکایت از عنایت ویژه وزیر نیرو و شرکت آب منطقه ای دارد، گفت: با توجه به اینکه شهرستان ورزقان حوضه آبریز دریاچه خزر واقع شده است، در مواردی با اعطای مجوز حفر چاه عمیق موافقت شود تا گره گشایی کار کردم باشد و در این شرایط اقتصادی، از مهاجرت بیشتز مردم جلوگیری کنیم.
یحیوی، فرماندار ورزقان نیز در مراسم بهره برداری سد حاجیلرچای گفت: سد حاجیلرچای، جزو معدود سدهایی است که در زمان افتتاح، آب آن مشتری دارد.
وی با بیان مطلب فوق، ضمن تقدیر از مدیرعامل و همکاران شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی و تمام کسانی که در احداث این پروژه بزرگ زحمت کشیدند، افزود: بخش بزرگی از آب سد حاجیلرچای برای تأمین آب صنعتی مورد نیاز مس سونگون و پتروشیمی راه اندازی می شود.
وی ادامه داد: همچنین این سد، تأمین آب شرب شهرستان خاروانا و ورزقان و تأمین آب کشاورزی به میزان 10 میلیون متر مکعب برای شهرستان خاروانا را بر عهده دارد.
یحیوی اضافه کرد: با توجه به پیش بینی های انجام شده در طرح، مقرر گردیده حدود 1000 هکتار از اراضی خاروانا به صورت گلخانه ای تحت پوشش آب کشاورزی قرار گیرد.
  • خبرنگار: فاطمه کشاورزی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر