بخش آب و فاضلاب
1398/04/31 14:36:00
روایتی دیگر از حمله گاندو به دختر بچه بلوچ؛
تمامی 9 روستای منطقه کشاری سرباز دارای شبکه آبرسانی است
طی روزهای اخیر، خبر تلخ حمله گاندو (تمساح پوزه کوتاه) به دختر بچه 10 ساله حین تهیه آب از یک برکه در منطقه کشاری شهرستان سرباز در رسانه‌ها منتشر شد؛ این خبر برای مردم و افکار عمومی ناگوار و متاثرکننده بود، اما نکته نادرست این روایت، تمرکز برخی رسانه‌ها در این اتفاق درباره علت حادثه یعنی تهیه "آب آشامیدنی" توسط دختر بچه از برکه آب بود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در پی انتشار خبر حمله گاندو به دختر بچه روستایی اهل سیستان و بلوچستان، روابط عمومی آب و فاضلاب روستایی این استان ضمن اظهار هم‌دردی از وقوع حادثه، توضیحی را در این باره ارائه کرد.
در این توضیح تأکید شده، 
تمامی 9 روستای واقع در منطقه کشاری دارای شبکه آبرسانی بوده و آب آشامیدنی آنها از طریق مجتمع آبرسانی روستایی تامین می‌شود. 
در این جوابیه آمده است: تعداد 9 روستای منطقه کشاری در قالب یک مجتمع آبرسانی روستایی واقع در هفت کیلومتری روستای مولا آباد (چاه) با ۲۲۷ خانوار و ۸۵ اشتراک تأمین آب می‌شوند.
در سال‌های قبل تمامی خطوط عملیات اجرایی شامل خطوط انتقال و شبکه توزیع و همچنین سامانه کلریناتور جهت بهداشتی نمودن آب مورد نیاز احداث شده و هم اکنون تمامی تاسیسات موردنیاز جهت آبرسانی به روستاهای مجتمع مذکور در مدار بهره‌برداری بوده و مردم شریف منطقه ‌از آب آشامیدنی سالم بهره‌مند هستند.
به‌رغم وجود تاسیسات آب آشامیدنی برای تمامی مجتمع کشاری، متاسفانه برخی از ساکنان نسبت به دریافت اشتراک آب اقدام ننموده و آب شرب مورد نیاز آنها از طریق آبرسانی سیار تامین می‌شود که درخواست داریم مردم شریف روستاهای مذکور جهت دریافت انشعاب آب به اداره آبفار سرباز مراجعه کنند.
در حال‌حاضر شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان جهت آبرسانی به 2025 روستا در سطح استان، تعداد 18 مجتمع بزرگ آبرسانی روستایی را با پیشرفت فیزیکی 35 درصد در حال احداث دارد که اجرای آنها طی سه سال اخیر افزون‌بر 450 میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.
در این راستا می‌توان به مجتمع 261 روستایی در دست اجرای تلنگ‌پلان و پیرسهراب شهرستان چابهار و قصرقند با حجم عملیات 903 کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع، بیش از 21 هزار متر مکعب مخازن ذخیره با اعتبار هزینه شده حدود 170 میلیارد تومان و 68 درصد پیشرفت فیزیکی اشاره کرد.
پروژه آبرسانی 28 روستایی مجتمع بندینی شهرستان کنارک برای جمعیتی حدود 7000 نفر از دیگر اقدامات در دست انجام است که با پیشرفت فیزیکی بیش از 90 درصد دارای حجم عملیاتی شامل 225 کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع به‌همراه  2000 مترمکعب مخازن ذخیره است که اعتبار هزینه شده آن بیش از 50 میلیارد تومان برآورد می‌شود.
پروژه آبرسانی 41 روستایی غرب و شرق بمپور یکی دیگر از پروژه‌های شاخص اجرا شده در این استان است که بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و حدود 62 هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد. این پروژه دارای حجم عملیاتی شامل 567 کیلومتر خطوط انتقال شبکه داخلی و بیش از 11 هزار متر مکعب مخازن ذخیره بوده که اجرای آن تاکنون بیش از 75 میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.
پروژه آبرسانی 213 روستایی زیرمجموعه سد پیشین نیز با حجم عملیاتی 1450 کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع و 47 هزار متر مکعب مخازن ذخیره در دست اجراست که آب شرب مورد نیاز حدود 144 هزار نفر را تامین خواهد کرد. این پروژه در حال‌حاضر با صرف حدود 10 میلیارد تومان هزینه حدود 10 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و اتمام آن به 480 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. به منظور تسریع در اجرای این پروژه قرار است در آینده ای نزدیک بخشی از عملیات اجرایی آن از طریق فاینانس اجرایی شود.
شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان طی سال‌های اخیر 520 پروژه آبرسانی روستایی را در دست اجرا داشته که با این تعداد پروژه سالانه حجم عملیاتی شامل 800 کیلومتر خطوط انتقال و شبکه داخلی و 20 هزار متر مکعب مخازن ذخیره و حدود 80 حلقه چاه آب آشامیدنی حفر نموده و جهت تامین آب شرب جامعه تحت پوشش وارد مدار بهره‌برداری کرده است.
با مجموعه اقداماتی که طی سالیان گذشته از طریق این شرکت انجام شده شاخص بهره‌مندی جمعیت روستایی استان به 63 درصد رسیده است که تنها طی دو سال اخیر حدود 2 درصد شاخص مذکور ارتقا یافته است. همچنین در سال گذشته 784 کیلومتر عملیات اجرایی لوله‌گذاری، احداث 26 باب مخزن با حجم 41 هزار و 250 متر مکعب و 87 حلقه حفر و تجهیز چاه انجام شده است.
در پایان یادآور می‌شود؛ این شرکت تعداد 28 مجتمع شاخص آبرسانی دیگر را نیز در دست مطالعه داشته که از این تعداد 10 مجتمع تکمیل و آماده اجرای تاسیسات است و تعداد 18 مجتمع مطالعاتی باقی‌مانده را نیز در دستور کار دارد.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر