بخش برق
1398/08/11 14:49:07
وزير نيرو:
اجراي پروژه بزرگ اومااويا افتخاري براي مهندسي ايران است/ تلاش برای صدور خدمات فني و مهندسي صنعت آب و برق
وزير نيرو اجراي پروژه چندمنظوره اومااويا در كشور سريلانكا توسط شركت فراب را افتخاري براي مهندسي ايران دانست و گفت: اجرای این گونه طرح‌ها در قالب صدور خدمات فني و مهندسي صنعت آب و برق در نقاط مختلف جهان انجام می‌شود که اميدواريم این خدمات توسعه پيدا كند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان»، وزير نيرو، اين مطلب را در گفتگو با راديو اقتصاد اعلام كرد و گفت: اجراي پروژه بزرگ و چند منظوره اومااويا در كشور سريلانكا كه شركت فراب، پيمانكار اصلي و مجري آن و شركت مهندسي مشاور مهاب قدس، مشاور طراحي آن بوده، افتخاري براي مهندسي ايران است.
اردكانيان اين دو شركت را وابسته به وزارت نيروي جمهوري اسلامي ايران اعلام كرد و گفت: البته اين دو شركت در قالب صدور خدمات فني و مهندسي، پروژه‌هاي متعدد ديگري را نيز در ساير نقاط جهان به ويژه در كشورهاي آسيايي و آفريقايي، اجرا كرده و يا در دست اجرا دارند و اميدواريم خدمات آنها توسعه پيدا كند.
وزير نيرو سپس درباره ويژگي‌هاي پروژه اومااويا گفت: اين پروژه بزرگ و چندمنظوره، بر روي رودخانه‌اي به نام اومااويا در جنوب شرقي كشور سريلانكا و در فاصله 200 کیلومتری پایتخت اين كشور واقع شده و شامل دو سد بتني به نام‌هاي دايرابا و پوهولپولا، يك تونل ارتباطي بين مخزن دو سد به طول 3900 متر و يك تونل انتقال آب به طول 15290 متر است.
وي در ادامه گفتگوي راديويي خود، هدف از اجراي پروژه اومااويا را تأمين آب مورد نياز براي آبياري پنج هزار هكتار زمين كشاورزي، انتقال 145 ميليون متر مكعب آب در سال و توليد 290 گيگاوات ساعت انرژي در سال اعلام كرد و گفت: حجم سرمايه‌گذاري اين پروژه، 530 ميليون دلار است كه در آغاز قرار بود به صورت مشاركت جمهوري اسلامي ايران و دولت سريلانكا، باشد كه با تغيير مدل سرمايه‌گذاري پروژه، همه منابع آن از طرف دولت سريلانكا تأمين شد.
اردكانيان سپس گفت: اجراي اين پروژه بزرگ توسط شركت ايراني فراب، باعث انتقال دانش مهندسي ايراني نيز شده است و در فرايند اجراي پروژه، حدود 1200 نفر نيروي انساني محلي به كار گرفته شده‌اند.
اين گزارش مي‌افزايد: در چارچوب پروژه چندمنظوره اومااويا، سدهاي پوهولپولا و دايرابا و تونل‌هاي انتقال آب اين پروژه، روز چهارشنبه هشتم آبان‌ماه با حضور رئيس جمهور سريلانكا، سفير جمهوري اسلامي ايران در اين كشور و مدير عامل و جمعي از مديران ارشد شركت فراب، به صورت رسمي افتتاح شد.
شرکت فراب، پيمانكار EPC (طراحي، تأمين و ساخت) پروژه چندمنظوره اومااويا است كه از بزرگ‌ترين پروژه‌هاي صدور خدمات فني و مهندسي شركت‌هاي ايراني به شمار مي‌رود.
 
 

  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر