بخش آب و فاضلاب
1398/04/05 14:28:00
وزیر نیرو در حاشیه نشست هیئت دولت:
تعداد قابل توجهی از نیروگاه‌ها از ابتدای فصل گرم به مدار آمده‌اند/ برای مدیریت مصرف انرژی فقط روی افزیش تعرفه حساب نمی‌کنیم/ رهاسازی آب زاینده‌رود برای کشت تابستانه پس از 11 سال
رضا اردکانیان گفت: تعداد قابل توجهی از نیروگاه‌ها تا ابتدای فصل گرم به مدار آمده و برنامه‌های مدیریت مصرف با اولویت سازمان‌ها و ادارات دولتی آغاز شده است.
"رضا اردکانیان" وزیر نیرو صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: پیش‌بینی می‌شد امسال حدود ۸۰۰۰ مگاوات کمبود تولید داشته باشیم اما با شرایط بارندگی امسال نیمی از این کمبود جبران شده و مخازن سدهای چند منظوره که تولید انرژی می‌کنند به اندازه کافی آب دارند.
وزیر نیرو افزود: ما برای  تولید و مدیریت مصرف ۴ هزار مگاوات دیگر باید برنامه‌ریزی کردیم که انجام شده است. یعنی هم تعداد قابل توجهی از نیروگاه‌ها تا ابتدای فصل گرم به مدار آمده و هم برنامه‌های مدیریت مصرف وزارتخانه شروع شده است.
اردکانیان در مورد چگونگی مدیریت مصرف گفت: اجرای تغییر ساعت ادارات جزیی از همین برنامه بوده که توانستیم سه هزار مگاوات مدیریت مصرف داشته باشیم و این کار را از خود مجموعه دولت آغاز کردیم.
وی ادامه داد: سال گذشته از ۵۷ هزار مگاوات اوج بار، ۲۳ هزار مگاوات آن مربوط به دستگاه های سرمایشی بود و از آن ۲۳ هزار مگاوات ۴ هزار مگاوات مصرف سازمان های دولتی و عمومی را شامل می شد.
وزیر نیرو با بیان اینکه در سال گذشته تغییر ساعت‌ها طبق مصوبه دولت اجرا و نتیجه و عملکرد خوبی هم در پی داشت، گفت: با توجه به اینکه امسال، افزایش دما نسبت به سال گذشته زودتر شروع شد و هم نسبتاً فراگیرتر است امیدواریم که این برنامه نتیجه خوبی داشته باشد.
اردکانیان در خصوص فراگیری گرما بیان کرد: هر گاه یک درجه افزایش گرما در سطح کشور داشته باشیم، ۱۳۹۰ مگاوات اوج مصرف ما بیشتر خواهد بود.
وزیر نیرو ضمن درخواست از بخش‌های مختلف خانگی، اداری و خدماتی برای رعایت مصرف انرژی تاکید کرد: با همکاری و هماهنگی دستگاه ها و سازمان های دیگر امیدوار هستیم که بتوانیم تابستان امسال را به خوبی مدیریت کنیم تا بدون مشکل و توام با آسایش این تابستان سپری شود.
وی در مورد پیشنهاد احداث سد و مطالعات کافی در مورد آن گفت: مطالعات همیشه هست و باید همیشه مطالعات لازم وجود داشته باشد تا اگر شرایط اقتضا کرد طرح‌ها اجرا شوند.
اردکانیان با بیان اینکه امسال سدهای ما وضعیت خوبی دارند، ادامه داد: پارسال حدود ۳۴۰ شهر ما دچار تنش آبی بود اما امسال قطعا این شرایط بهتر است و همان طور که در خبرها دریافت کردیم با توجه به وضعیتی که مخزن سد زاینده‌رود دارد و با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام دادیم این امکان فراهم شد که برای اولین بار در ۱۱ سال گذشته بتوانیم در کشت تابستانه هم رهاسازی آب داشته باشیم.
وزیر نیرو افزود: این رهاسازی نقش مهمی در معیشت کشاورزان و مهم تر از آن در شرایط روحی و روانی هموطنان اصفهانی دارد.
اردکانیان با اشاره به مصوبه دوروز پیش دولت مبنی بر استمرار رهاسازی آب در زاینده رود گفت: بنا شد رهاسازی به یک شرط ادامه داشته باشد و آن شرط که به مسئولان استانی و استاندار هم منعکس شد این بود که در پایان تابستان حدود ۴۵۰ میلیون مترمکعب برای کشت پاییزه ذخیره آبی داشته باشیم.
وی در پاسخ به این سوال که افزایش تعرفه‌ها نتوانست آنطور که باید موجب کاهش مصرف شود، بیان کرد: ما برای مدیریت مصرف فقط روی افزایش تعرفه‌ها حساب نمی‌کنیم. افزایش تعرفه راهکاری در کنار مجموعه راهکارهای دیگر برای کاهش مصرف انرژی است.
وزیر نیرو افزود: اصل موضوع یک احساس مسئولیت مشترک است بین همه مردم. برای مفاهمه بین مردم و خدمتگزاران آنها در صنعت برق دستاوردهای خوبی داشتیم. در حال حاضر مردم در منازل و محیط‌های تجاری و نیز همکارانمان در سازمان‌های دولتی متوجه هستند که وقتی که دمای دستگاه های سرمایشی را یک درجه بالاتر ببرند این در استمرار برقراری جریان برق اثر می‌گذارد.
اردکانیان با بیان اینکه ما نمی‌خواهیم که هیچ جا به ویژه مناطق گرمسیر با اختلال روبرو بشویم گفت: کار دیگری که امسال انجام دادیم این که مشخص کردیم اوج بار هر استان در سال گذشته چقدر بوده و امسال با یک افزایش قابل قبول چقدر می توانند اوج بار داشته باشند و از استانداران خواستیم موضوع را مدیریت و اعلام کنند.
وی در پاسخ به اینکه آیا تعرفه‌ها تاثیر مدنظر وزارت نیرو را برای کاهش مصرف داشته یا نه، گفت: از ابتدا با این تعرفه‌ها این تلقی را نداشتیم که تاثیر چشم‌گیری داشته باشد.
وزیر نیرو افزود: ۷ درصد افزایش تعرفه داشته ایم که به مراتب کمتر از نرخ تورم بوده و فقط برای سرپا نگه داشتن صنعت نیرو است.

  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: رسول صادقی/ دبیر خبر