بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1398/03/27 10:07:00
گزارش//
هیرمند؛ رودخانه‌ای به وسعت حیات دو کشور
در هفته گذشته هيئت رسمی جمهوری اسلامی ایران به ریاست قاسم تقي‌زاده خامسي معاون آب و آبفای وزارت نیرو به منظور شرکت در بیستمین اجلاس کمیته مشترک کمیساران آب هیرمند به کابل سفر کرد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رودخانه مرزي هيرمند که از کشور افغانستان سرچشمه مي­گيرد، تأمين كننده منابع آب مورد نياز دشت سيستان در شرق كشور و همچنين تالاب­هاي بين­المللي هامون است. مسئلۀ استفاده از آب اين رودخانه، طي سال‌هاي متمادي یکی از موضوعات مهم توافقات و مذاکرات بین دو کشور ايران و افغانستان بوده است. کشور افغانستان با تمامي کشورهاي همسايه خود شامل ايران، پاکستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجيکستان و چين داراي حوضه­هاي آبريز مشترک است و اين باعث مسرت است که معاهده 1351 آب رود هیرمند بين ايران و افغانستان تنها قراردادی است که افغانستان در آب­هاي مرزي خود با همسايگانش دارد. اين واقعيت نشان دهنده روح همکاري و رويه مناسب کشورمان در موضوع آب­هاي مرزي با همسايگان خود است.
بر اساس معاهده 1351 آب رود هیرمند، توافق شده است که در سال­هاي نرمال حدود ۸۲۰ میلیون متر مکعب آب از رودخانه هيرمند به ایران جریان یابد. علاوه بر این در چهارچوب اين معاهده پیش‌بینی شده است که کمیته مشترکی از دو کشور تحت عنوان کمیته مشترک کمیساران آب هيرمند ايجاد شود. اولین اجلاس اين کميته در شهريور ۱۳۸۳ در تهران برگزار و پس از آن در طی 15 سال گذشته 20 جلسه به تناوب در شهرهاي تهران و زابل در ايران و کابل و زرنج در افغانستان برگزار شده است.
در اين راستا، بیستمین اجلاس کمیته مشترک کمیساران آب هیرمند بر اساس معاهده 1351 آب رود هیرمند بین دو کشور ایران و افغانستان طی روزهاي 22 و 23 خرداد سال جاري به رياست "قاسم تقي‌زاده خامسي" معاون آب و آبفاي وزارت نيرو و کميسار آب طرف ايراني و "خان محمد تکل" معاون آب وزارت آب و انرژي افغانستان و کميسار آب طرف افغانستاني، در فضایی دوستانه و خردمندانه با محوريت اجراي دقيق معاهده 1351 در کابل برگزار شد. دلايل متعددي باعث شده که پس از گذشت حدود 15 سال از برگزاري اولين اجلاس کميساران، هنوز اجراي کامل اين معاهده به تحقق نپيوندد. يکي از اين دلايل، وضعيت امنيتي حوضه و عدم دسترسي به ايستگاه شاخص تعيين وضعيت سال آبي در اجراي مفاد ماده یک معاهده مزبور است. همچنين نبود ساز و کار مشترک براي اندازه­گيري ميزان حقابه دريافتي توسط ايران و گره خوردن موضوع ايجاد تأسيسات اندازه­گيري مشترک با موضوع تعيين خط مرزي باعث شده بود که مفاد بندهاي الف و ب ماده 3 معاهده در مورد مواضع تحويل­دهي حقابه تاکنون اجرايي نگردد.
در اين اجلاس با توجه به اراده دو کشور بر پیاده‌سازی دقیق معاهده 1351 آب رود هیرمند و حل مشکل مردم مناطق سیستان ايران و نیمروز افغانستان، يک برنامه عملیاتی به منظور اجراي کامل معاهده تنظیم و به امضای طرفين رسید. بر اساس اين برنامه عملياتي، طرفين طي شش ماه اقدامات و برنامه‌ريزي‌هاي لازم را براي اجراي معاهده به انجام رسانيده و بخشي از موانع از جمله نبود تأسيسات اندازه‌‌گيري مشترک در بالادست و پايين‌دست حوضه را مرتفع خواهند کرد.
همچنین در حاشيه اين اجلاس، وزارت نیرو پیشنهاداتی در راستاي توسعه همکاری‌های مشترک در حوضه‌های آبی شامل ادامه کار مرکز تحقیقات آب افغانستان، ايجاد سامانه مشترک هشدار سيل در حوضه هيرمند، طرح تأمين پايدار آب شرب منطقه سيستان ايران و نيمروز افغانستان و حقابه زيست محيطي تالاب‌هاي بين‌المللي هامون ارائه کرد و مقرر است اين زمينه‌هاي همکاري بر حسب مورد در چارچوب کميته آب ذيل سند همکاري‌هاي راهبردي ايران و افغانستان و يا در چارچوب کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور که ریاست آن به عهده وزارت نیرو است، مطرح و اجرايي شود.
اشتراکات در تاريخ، فرهنگ، دين و زبان دو ملت ايران و افغانستان و همسايگي اين دو کشور، بستر بسيار مناسبي را براي همکاري‌هاي نزديک و پيوند اين دو کشور در زمينه‌هاي فني، سياسي، اجتماعي و اقتصادي فراهم مي‌کند. اين همکاري‌ها، همچون يک روح در دو پيکر مي‌تواند موجب عمران، آبادي، رشد، توسعه و امنيت دو کشور شود.

 
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: رسول صادقی/ دبیر خبر