بخش آب و فاضلاب
1398/03/21 14:23:28
با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور؛
اولین سامانه جدید تصفیه آب در خوزستان به بهره‌برداری رسید
اولین سامانه الکترودیالیز نمک طعام در راستای بهبود کیفیت آب شرب ساکنان روستای شهید بهشتی شهرستان شوش در خوزستان نصب و به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سورنا ستاری" معاون علمی و فناوری رییس جمهور در آیین بهره‌برداری از اولین سامانه الکترودیالیز نمک طعام که با حضور استاندار خوزستان، نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان محلی برگزار شد، گفت: این طرح برای اولین بار در سطح کشور و به‌عنوان طرح پایلوت اجرا و به بهره‌برداری رسیده است.
وی افزود: این طرح با تکنولوژی روز و با انرژی و کیفیت مطلوب نسبت به طرح های قبل به اجرا درآمده و به‌زودی در 20 روستای استان خوزستان نیز اجرایی می‌شود.
در ادامه این آیین، استاندار خوزستان با اشاره به اینکه این طرح به‌لحاظ صرفه‌جویی در انرژی و پساب برای استان خوزستان اهمیت فراوان دارد، گفت: بر اساس قرارداد منعقد شده بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، آب آشامیدنی با کیفیت برای مردم این استان به‌ویژه روستاییان عزیز تامین می‌شود.
"غلامرضا شریعتی" ادامه داد: با توجه به اهمیت ارتقای شاخص‌های کیفی آب شرب در روستاهای استان خوزستان، استانداری از اجرای چنین طرح‌های دانش بنیان نهایت حمایت و همکاری را خواهد داشت.
"حمیدرضا قانع" معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز با بیان اینکه ایران در رتبه سوم جهان در ساخت و راه‌اندازی دستگاه الکترودیالیز نمک طعام قرار دارد، گفت: سامانه الکترودیالیز نمک طعام با هدف تولید آب شرب مطلوب با برخورداری از شاخص کیفی بالا نصب و راه‌اندازی شده است.
وی با اشاره به اینکه توسعه دانش فنی و تکنولوژی‌های جدید در حوزه آب و فاضلاب از مهم‌ترین رسالت‌های مد نظر بوده است، افزود: ستاد توسعه فناوری‌های آب، فرسایش و محیط زیست و معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری با مشارکت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در ادامه به نتیجه رساندن این رسالت، اقدام به ساخت و راه‌اندازی دستگاه الکترودیالیز نمک طعام کرده است.
معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد: این دستگاه با کمترین مصرف انرژی و با حداقل هدررفت، روزانه 200 مترمکعب تولید آب دارد و از ویژگی انتخاب جلوگیری از ورود نوع آلودگی و آلایندگی‌ها به آب شرب برخوردار است.
قانع بیان کرد: ساخت و راه‌اندازی این دستگاه با هزینه حداقلی انجام می‌شود که طبق برنامه در سطح شهرها و روستاهای کشور راه‌اندازی خواهد شد.
در ادامه، "عادل حرباوی" سرپرست شرکت آبفای روستایی استان خوزستان گفت: این دستگاه با اعتباری افزون‌بر چهار میلیارد و 500 میلیون ریال راه‌اندازی شده که می‌تواند روزانه 200 متر مکعب آب شرب با کیفیت برای 500 نفر تولید کند.
وی افزود: نصب و راه‌اندازی دستگاه الکترودیالیز در منطقه محروم و با مشارکت سرمایه‌گذار اتفاق بسیار خوبی است که به‌زودی در سطح شهرهای استان خوزستان افزایش خواهد یافت و قطعا در ارتقای سطح کیفی آب روستایی خوزستان تاثیر بسزایی خواهد داشت.
سرپرست شرکت آبفای روستایی خوزستان، همچنین از امضای تفاهمنامه استقرار 20 سامانه الکترودیالیز نمک طعام و 50 سامانه حذف کدورت در استان خبر داد و افزود: به‌زودی در سطح روستاهای استان خوزستان شاهد بهره‌برداری از این طرح‌های آبرسانی خواهیم بود.
  • خبرنگار: مجتبی حلالی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر