بخش آب و فاضلاب
1398/03/21 12:27:06
آب پایدار 876 روستای سیل‌زده در لرستان تامین شد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان از پایدار شدن منابع آب 876 روستای سیل‌زده در استان لرستان خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا کاکاوند" گفت: در سیل اخیر لرستان 964 روستا با قطعی آب، تخریب خطوط انتقال یا مشکل در تامین آب شرب مواجه شدند که با تلاش‌های شبانه‌روزی مشکل این روستاها در کمتر از دو هفته رفع شد.
وی تصریح کرد: شرکت آبفار لرستان برای تامین منابع آب پایدار این روستاها در تلاش است و تنها 56 روستا در شهرستان پلدختر و 32 روستا در شهرستان چگنی برای تامین آب پایدار مشکل دارند.
وی افزود: این تاخیر نیز به‌دلیل کمبود اعتبار بوده که در صورت تامین اعتبار مورد نیاز، مشکل این روستاها نیز در کمترین زمان ممکن رفع می‌شود.
وی در خصوص آبرسانی سیار به برخی روستاهای استان نیز اظهار داشت: در حال حاضر 50 روستا با تانکر سیار آبرسانی می‌شود که با افزایش گرما پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آینده این تعداد افزایش یابد.
وی اضافه کرد: در مجموع دو مرحله سیل لرستان بیش از 262 میلیارد تومان به تاسیسات لرستان خسارت وارد کرده که متاسفانه تاکنون تنها 100 میلیون تومان پرداخت شده است.
کاکاوند در ادامه با اشاره به قطع آب برخی روستاها نیز گفت: برخی روستاهای حاشیه کشکان به‌دلیل عبور ماشین آلات کشاورزی و یا قطع برق با قطعی آب همراه می‌شوند که این موضوع موجب بروز مشکلاتی برای آنان می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان در ادامه افزود: بر اساس درخواست‌های مردمی در طول سال گذشته، برای سال جاری، آبرسانی به 270 روستا را در برنامه اجرا قرار داده‌ایم که امیدواریم با تخصیص به‌موقع اعتبار، این روستاها را در برنامه اجرایی قرار دهیم.
وی با اشاره به چهار پروژه ملی و استانی فاضلاب در روستاهای استان نیز گفت: دو پروژه فاضلاب روستایی نیز در روستاهای دربند ازنا و چمن سلطان الیگودرز با تسهیلات بانک جهانی و با پیشرفت 70 درصدی در دست اجراست که با برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان تابستان امسال به بهره‌برداری می‌رسند.
وی شاخص بهره‌مندی روستاهای لرستان را از طرح‌های آبفار 81 درصد عنوان کرد و اظهار داشت: شاخص بهره‌مندی در روستاهای کشور 74 درصد است.
وی تصریح کرد: با اجرای پروژه‌های آبرسانی در 270 روستاهای پیش‌گفته، شاخص بهره‌مندی در استان لرستان به بیش از 85 درصد می‌رسد.
  • خبرنگار: کیومرث حسن نژاد
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر