بخش برق
1398/03/19 12:40:56
مدیرعامل برق منطقه‌ای گیلان:
سرمایه‌گذاری در بخش تجهیزات 4 درصد کمتر از رشد مصرف برق در گیلان است
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان گفت: میزان سرمایه‌گذاری در بخش تجهیزات چهار درصد کمتر از رشد مصرف برق در استان است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عظیم بلبل‌آبادی" افزود: رشد مصرف برق در استان گیلان در هفت سال اخیر با میانگین رشد مصرف هفت درصدی روبه‌رو بود، درحالی‌که طی این سال‌ها میزان سرمایه‌گذاری در بخش تجهیزات و تاسیسات شرکت برق منطقه‌ای گیلان سه درصد بوده است.
وی به آخرین وضعیت شبکه برق گیلان اشاره کرد و گفت: از هشت نیروگاه بزرگ و کوچک استان گیلان دو هزار و 826 مگاوات برق تولید می‌شود که با توجه به میزان پیک مصرف یک‌هزار و 835 مگاوات در نهم مرداد سال گذشته، میزان تولید استان از میزان مصرف آن بسیار بالاتر بوده و با این میزان تولید، برق مازاد را با استان‌های همجوار مبادله می‌کنیم.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان تصریح کرد: در فصل زمستان میزان مصرف بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ مگاوات در نوسان است و مازاد انرژی تولیدی استان گیلان با چهار استان مازندران، آذربایجان، تهران و زنجان تبادل می‌شود.
بلبل‌آبادی با اشاره به رشد مصرف در سال‌های اخیر گفت: از سال ۱۳۹۱ تا سال ۱۳۹۷ و در هفت سال اخیر با میانگین رشد مصرف هفت درصدی روبه‌رو بودیم و این در حالی است که طی این سال‌ها میزان سرمایه‌گذاری در بخش تجهیزات و تاسیسات شرکت برق منطقه‌ای گیلان سه درصد بوده و فاصله چهار درصدی و عدم تناسب میزان سرمایه‌گذاری در مقایسه با رشد مصرف ملموس است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان گفت: در سال 96، مجموع مصرف برق مشترکان سنگین شرکت، 612 هزار و 393 مگاوات ساعت بود که این مقدار در سال 97 به 720 هزار و 605 مگاوات ساعت افزایش یافت؛ به‌عبارتی شاهد رشد 17.67 درصدی مصرف برق مشترکان صنایع سنگین در سال 97 نسبت به سال 96 هستیم.
وی افزود: رشد مصرف برق مشترکان مستقیم نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در بخش تاسیسات و تجهیزات صنعت برق نیز باید با شتاب بیشتری انجام گیرد تا بتوانیم پاسخگوی نیاز مصرف مشترکان باشیم.
بلبل‌آبادی در خصوص پست‌های انتقال و فوق توزیع گفت: در استان گیلان ۶۹ پست انتقال و فوق توزیع در حال بهره‌برداری است که از ۶۷ درصد این پست‌ها بالای ۷۰ درصد بارگیری می‌شود و این امر نشانگر پرباری پست‌هاست.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان با اشاره به پروژه جابه‌جایی ترانسفورماتورها که در نوع خود بی نظیر و منحصر‌به‌فرد است، گفت: در سال 97 و با ابتکار این شرکت نسبت به افزایش ظرفیت پست‌های انتقال، فوق توزیع و خطوط اقدام شد و با جابه‌جایی ترانسفورماتورهای قدرت، ضمن صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌ها، توانستیم شرایط برخی از پست‌ها و خطوط را از حالت بحرانی خارج کنیم.
  • خبرنگار: حسين اميدخواه
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر