بخش آب و فاضلاب
1398/03/18 12:39:33
معاون بهره‌برداری آبفای قم خبر داد:
رشد 9 درصدی مصرف آب در قم
معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان قم از افزایش نگران‌کننده مصرف آب در استان خبر داد و گفت: با ادامه روند کنونی مصرف، ناگزیر به استفاده از منابع زیرزمینی هستیم که این موضوع، شوری آب را به دنبال خواهد داشت.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مجتبی وزین افضل" با اشاره به افزایش 9 درصدی مصرف آب در قم اظهار داشت: با افزایش ناگهانی دما در روزهای پایانی اردیبهشت‌ماه رشد تولید آب روند صعودی پیدا کرد.
وی با بیان اینکه میزان تولید در‌حال‌حاضر نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 9 درصد رشد داشته است، روند کنونی افزایش را نگران‌کننده دانست و گفت: در سال 96 حداکثر تولید 4800 لیتر در ثانیه بود که این مقدار در سال گذشته به 5200 لیتر در ثانیه رسید و در صورت تداوم رشد مصرف انتظار می‌رود این میزان در سال 98 نیز افزایش یابد.
معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان قم EC شبکه آبرسانی قم را بین 400 تا 1100 میکروموس بر سانتی‌متر اعلام کرد و گفت: این میزان در محدوده مناسب قابل شرب قرار دارد و قابل آشامیدن بدون استفاده از دستگاه‌های آب شیرین‌کن است.
وزین افضل با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون آب شیرین در شبکه آب بهداشتی توزیع شده است، ابراز داشت: طی این مدت به‌منظور تحویل آب با کیفیت مناسب به شهروندان، از سرشاخه‌های دز برداشت شده است.
وی با بیان اینکه حداکثر توان تصفیه و تولید تصفیه‌خانه آب قم 3800 لیتر بر ثانیه است، اظهار داشت: هر چه میزان مصرف از توان تصفیه‌خانه بالاتر رود، باید مابقی آب مورد نیاز شهر را از طریق چاه‌های علی‌آباد و داخل شهر تأمین کنیم که انتظار می‌رود شوری آب شبکه در روزهای آینده به مرور افزایش یابد.
معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان قم با تاکید بر اینکه تلاش شرکت آب و فاضلاب، تأمین آب با کیفیت مناسب است، بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب و پرهیز از اسراف تاکید کرد و یادآور شد: در صورت همکاری شهروندان، برداشت از منابع زیرزمینی کاهش یافته و آب با کیفیت مطلوب‌تری در شبکه توزیع خواهد شد.
  • خبرنگار: مهدي جعفري
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر