بخش آب
1398/03/18 08:46:12
جلوگیری از برداشت غیرمجاز یک‌میلیون و 800 هزار مترمکعب از آبخوان‌های استان همدان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: با انسداد 80 حلقه چاه غیرمجاز در استان، از برداشت غیرمجاز بیش از یک میلیون و 800 هزار متر مکعب آب از منابع آب زیرزمینی جلوگیری شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "منصور ستوده" در جلسه طرح احیا و تعادل‌بخشی با اشاره به اینکه از ابتدای سال‌جاری تاکنون تعداد 80 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است، اظهار داشت: با این اقدام از برداشت غیرمجاز بیش از یک میلیون و 800 هزار متر مکعب آب از آبخوان‌های استان جلوگیری به‌عمل آمده و این میزان آب در سفره‌های آب زیرزمینی ذخیره می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان ادامه داد: از ابتدای سال 93 که طرح تعادل‌بخشی آغاز شد، تعداد سه هزار و 562 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان مسدود شده که 258 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف آب‌های زیرزمینی به‌همراه داشته است.
وی عمق انسداد چاه‌های غیرمجاز را بیش از 123 کیلومتر اعلام کرد و گفت: بیشترین انسداد چاه‌های غیرمجاز در کبودراهنگ با 1120 حلقه، رزن با 645 حلقه و همدان با 450 حلقه بوده است.
ستوده با بیان اینکه امسال نیز روند انسداد چاه‌های غیرمجاز ادامه دارد، افزود: خوشبختانه همکاری مناسبی بین دادگستری و نیروی انتظامی برای انسداد چاه‌های غیرمجاز در همدان وجود دارد که منجر به این عملکرد شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان افزود: در مجموع تعداد چهار هزار و 324 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق روی چاه‌های مجاز نصب شده که بیشترین آنها مربوط به دشت رزن – قهاوند است.
وی با اشاره به تعهد این شرکت برای نصب تعداد 560 دستگاه کنتور در سال98 گفت: طی این مدت 121 دستگاه نصب شده که بیانگر پیشرفت 22 درصدی نسبت به تعهد نصب است.
  • خبرنگار: همایون گل‌محمدی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر