بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1398/03/07 10:21:00
نشست کمیته پیگیری دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و تاجیکستان آغاز شد
نشست دو روزه کمیته پیگیری دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان با حضور معاون وزیر انرژی و ذخایر منابع آب تاجیکستان، نهادها و دستگاه‌های اجرایی عضو کمیسیون در محل وزارت نیرو آغاز شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "فرهاد یزدان‌دوست"، مشاور وزیر نیرو در امور بین‌الملل در این نشست با تاکید بر اینکه دو کشور از مشترکات فرهنگی و تاریخی فراوانی بهره‌مند هستند، گفت: این اشتراکات می‌تواند ماهیت ویژه‌ای به روابط دو کشور در منطقه بخشیده و همکاری‌های دو جانبه را در میان سایر کشورهای جهان از اعتبار منحصربه‌فردی برخوردار کند.
وی با اشاره به برگزاری اجلاس دوازدهم کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و تاجیکستان، یادآور شد: با وجود اینکه بیش از یک‌سال و نیم از برگزاری اجلاس یاد شده در شهر دوشنبه می‌گذرد، اما روند تفاهم در سطح مطلوب و در خور روابط خوب دو کشور هم زبان و هم فرهنگ نبوده و نیازمند تلاش و اهتمام جدی برای برداشتن موانع موجود است.
مشاور وزیر نیرو در امور بین‌الملل تاکید کرد: از جمله این موانع بازنگری در قوانین دست و پاگیر اداری، ایجاد روابط مالی و بانکی قابل اتکا و با ثبات و همچنین رفع مشکلات همکاری مشترک در حوزه سرمایه‌گذاری است.
وی با اشاره به پیگیری‌های فراوان وزارت نیرو برای اجرای توافقات سند اجلاس دوازدهم، گفت: این امر نشان‌دهنده عزم جدی این وزارتخانه در ایجاد ارتباط موثر با کشور تاجیکستان است و در این نشست نیز تلاش خواهیم کرد موانع اجرای توافقات اجلاس دوازدهم را بررسی و زمینه را برای عملی کردن آن فراهم کنیم.
گفتنی است در این نشست، موانع موجود بر سر راه توسعه همکاری آتی دو کشور به‌ویژه در حوزه‌های کشت فراسرزمینی، بهداشت و سلامت، برقراری ارتباط برقی بین دو کشور، همکاری‌های آبی، آموزشی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، حمل و نقل، تجارت و... مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر