بخش آب
1398/02/24 16:13:00
مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی:
بازگشایی اضطراری 110 کیلومتر از مسیل‌ها و رودخانه‌های خطرساز آذربایجان شرقی
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی از بازگشایی اضطراری 110 کیلومتر از مسیل‌‌ها و رودخانه‌های خطرساز در این استان خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "یوسف غفارزاده" در نشست هم‌اندیشی یک‌روزه «سیلاب و درس‌هایی که باید فراگرفت» که با حضور مدیرکل مدیریت بحران استان، جمعی از اساتید دانشگاه، دانشجویان، مدیران و کارشناسان مربوطه به میزبانی شرکت آب منطقه‌ای استان برگزار شد، افزود: با توجه به افزایش قابل توجه بارش‌های بهاری، پس از شناسایی300 نقطه حادثه‌خیز در استان، در عملیاتی به طول 110 کیلومتر و مساحت 210 هکتار، بازگشایی و رفع تصرف مسیل‌ها و رودخانه‌ها صورت گرفت تا از خسارات احتمالی سیلاب جلوگیری شود.
وی همچنین از وجود دو هزار کیلومتر طول مسیل نیازمند به آزادسازی در استان خبر داد و افزود: عملیات آزادسازی 950 کیلومتر از این مسیل‌ها اجرا شده و امیدواریم تا پایان سال 98 با اولویت یافتن رسیدگی به نقاط حادثه‌خیز، سایر نقاط نیز لایروبی شود.
وی بر آموزش همگانی و داشتن برنامه دقیق عملیاتی برای هر سه مرحله قبل، حین و پس از سیلاب، در راستای کنترل و مدیریت سیل به عنوان ضرورت‌های اساسی سازگاری با سیلاب تاکید کرد.
غفارزاده، ضمن اظهار تأسف در خصوص خسارات جانی و مالی پیش آمده برای هموطنانمان در پی سیلاب‌های نوروزی، این نشست را فرصتی مغتنم برای جلوگیری از تکرار این حوادث تلخ ارزیابی کرد.
وی در این نشست که با هدف همفکری و ارائه تجربیات علمی و عملی به منظور توانمندسازی برای انجام اقدامات آتی در خصوص مقابله با خسارات سیلاب و سازگاری با آن برگزار شد، اقداماتی نظیر پیش‌بینی دقیق سیلاب به مدد سامانه اعلام هشدار، پوشش گیاهی متعادل، اجرای طرح‌های آبخیزداری، بازگشایی مسیل‌ها و رودخانه‌ها، بهره‌مندی از فناوری‌های روز در خصوص سیل‌بندها و سدها برای کنترل و مدیریت سیل، آموزش همگانی و داشتن برنامه دقیق عملیاتی قبل، حین و بعد از سیلاب را به‌عنوان ضرورت‌های اساسی برای سازگاری با سیلاب عنوان کرد.
در ادامه نشست، سخنران جلسه آرش ملکیان، استاد دانشگاه و متخصص هیدرولوژی و مدیریت منابع آب، راهکارهای جلوگیری از بروز چنین حوادثی در آینده در مناطق مختلف کشور بویژه استان آذربایجان شرقی را مورد بحث و بررسی قرار داد و استراتژی «مدیریت بلایای طبیعی، کاهش خسارات و سازگاری با سیل و استفاده از فناوری‌های جدید» را ارائه کرد.
ملکیان در پایان این نشست به سئوالات مطرح شده از سوی حاضران پاسخ گفت.
  • خبرنگار: فاطمه کشاورزی
  • منتشر کننده: رسول صادقی/ دبیر خبر