بخش آب
1398/02/24 08:48:00
87 درصد از تالاب هورالعظيم آبگیری شد
مدیر دفتر حفاظت و مهندسی رودخانه‌ها و سواحل سازمان آب و برق خوزستان، از تامین حقابه و آبگیری 87 درصد از سطح تالاب بین‌المللی هورالعظیم در سال آبي 98-97 خبر داد.

"سیدابراهیم حسینی" در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) افزود: در حال‌حاضر فضاي خالي موجود در تالاب معادل آبگیری حدود 400 تا 500 ميليون مترمکعب برآورد شده که بخشی از اين فضاي خالي ناشي از وجود ارتفاع در قسمت‌های از تالاب و فعالیت‌های کشاورزی و صنعتی است.
حسینی با اشاره به تامين حقابه تالاب هورالعظيم از سوی سازمان آب و برق خوزستان، پایش مداوم کمی و کیفی حوضه آبریز رودخانه کرخه از طریق ایجاد 16 ایستگاه هیدرومتری، 11 ایستگاه آلودگی و 13 ایستگاه آنلاین و انجام مطالعات تعیین حد بستر و حریم تالاب را از جمله اقدام‌های انجام شده در این تالاب عنوان کرد.
مدیر دفتر حفاظت و مهندسی رودخانه‌ها و سواحل سازمان آب و برق خوزستان، از اجرای عملیات نشانه‌گذاری بستر تالاب هورالعظیم با پیشرفت فیزیکی 40 درصد و لایروبی انهار ورودی به تالاب به حجم 158 هزار و 708 مترمکعب به‌عنوان دیگر اقدام‌های انجام‌شده در این تالاب خبر داد.
وی افزود: رفع انسداد دریچه‌های سازه 75 دهنه بین مخزن 2 و3، بازگشایی 12 کالورت مسدود شده، انسداد دهانه سرریز در مخزن یک، ترمیم شکستگی‌ها و آبشستگی‌های خاکریز مرزی، بازسازی سازه‌های ارتباطی درون تالاب و تهیه نقشه دقیق حوضه براساس آخرین تصاویر ماهواره‌ای دریافتی و گزارش پیشرفت برنامه‌های آبرسانی به نقاط بدون آب مخازن پنج‌گانه از دیگر فعالیت‌های انجام شده است.
مدیر دفتر حفاظت و مهندسی رودخانه‌ها و سواحل سازمان آب و برق خوزستان، مسئوليت حفاظت، احيا، مديريت، نگهداري و بهره‌برداري از تالاب‌ها را  بر اساس قانون مربوط به سازمان حفاظت محيط زيست دانست و به‌منظور توزيع مناسب جريان در تالاب و بهره‌برداري بهينه از آن، احداث سازه‌هاي کنترلي و کالورت روي جاده‌هاي مخازن پنج‌گانه، جلوگيري از دخل و تصرف در بستر و حريم تالاب و الزام شرکت‌هاي نفتي مستقر در تالاب جهت همکاري براي توزيع مناسب جريان در سطح تالاب را خواستار شد.
حسینی تاکید کرد: در حال حاضر با توجه به حجم گسترده آب ورودي به تالاب هورالعظيم در بخش ايراني، در قسمت‌هايي از دايک شهيد باکري و دايک مرزي هورالعظيم شکستگي‌هايي براي عبور جريان به سمت عراق توسط مسئولان استاني ايجاد شده، که ضروري است با تامين اعتبار لازم، اقدام لازم براي ترميم این دايک‌ها جهت جلوگيري از خروج جريان در تابستان صورت گيرد.
تالاب بين‌المللي هورالعظيم بين دو کشور ايران و عراق قرار گرفته است. مساحت اين تالاب بالغ‌بر 3100 کيلومتر مربع است که حدود 1019 کيلومتر مربع آن در ايران واقع شده است.
منابع آب ورودي به این تالاب در ايران شامل شاخه‌هاي انتهايي رودخانه‌هاي هوفل، نيسان، سابله و کرخه نور و در عراق رودخانه‌هاي دجله و فرات است.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر