بخش آب و فاضلاب
1398/02/22 11:38:18
کاهش 23 درصدی هدر رفت آب در بادرود اصفهان طی 5 سال
مدیر آب و فاضلاب شهرستان بادرود از کاهش 23 درصدی هدر رفت آب در بادرود طی 5 سال خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)؛ "محمدرضا خامسی نائینی" درباره مدیریت مصرف بهینه آب در این شهرستان گفت: منطقه بادرود خارج از تحت پوشش طرح آبرسانی اصفهان بزرگ بوده و آب شرب این منطقه از طریق 6 حلقه چاه با دبی بالای 120 لیتر در ثانیه تأمین می‌شود؛ با بکارگیری سیستم تله متری و تله کنترل توانستیم از هدر رفت آب جلوگیری کنیم که این امر افزایش ظرفیت تأمین را بهمراه داشت.
خامسی افزود: در چند سال اخیر توانستیم با اصلاح شبکه فرسوده، هدر رفت آب درشهر بادرود را کاهش دهیم بطوریکه در سال 92 میزان هدر رفت آب در بادرود بیش از 44 درصد بوده اما این رقم در سال 97 به 21 درصد کاهش یافت و می‌توان گفت طی 5 سال شهر بادرود شاهد کاهش 23 درصدی هدر رفت آب بوده است.
وی با بیان اینکه بادرود در منطقه کویری قرار دارد و در سال گذشته با خشکسالی بی سابقه ای مواجه بود ولی آب شرب این منطقه پایدار تأمین شد اعلام کرد: آب شرب منطقه بادرود از طریق چاه تأمین می‌شود، بنابراین رصد کردن آنلاین کمیت وکیفیت آب چاه‌ها منجر به تأمین پایدار آب شرب منطقه می‌شود.
خامسی گفت: هم اکنون مصرف سرانه آب در بادرود 180 لیتر در شبانه روز است، در حالیکه این رقم در سال 96 بیش از 200 لیتر در شبانه روز بوده است و در تلاش هستیم با دستور کار قرار دادن فعالیت‌های فرهنگی مصرف سرانه آب را در این منطقه کاهش دهیم.
مدیر آبفای بادرود به افت آب‌های زیر زمینی در این منطقه پرداخت و گفت: در 10 سال گذشته در منطقه بادرود آب‌های زیر زمینی افت بسیار شدیدی داشته در چنین شرایطی سعی کردیم با مدیریت مصرف مانع از مصرف بی رویه شویم و در سال آبی جدید هم که بارندگی‌ها قابل توجه بوده همچنان موضوع مدیریت مصرف مدنظر قرار دارد.

  • خبرنگار: سميرا خدري
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر