بخش برق
1398/02/22 09:57:15
نصب بيش از 306 هزار كنتور هوشمند در سال گذشته/ تجهیز 56 هزار چاه کشاورزی به کنتور هوشمند
با نصب 306 هزار و 978 دستگاه كنتور هوشمند در كشور طي سال گذشته، تعداد چاه‌هاي كشاورزي مجهز به اين نوع كنتور به 56 هزار چاه رسيد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)؛ "محمدعلي وليداد" معاون اجرايي طرح فهام شركت توانير با اشاره به تجهيز تمامي چاه‌هاي كشاورزي به كنتورهاي هوشمند طرح فهام، از فراهم شدن امكان پايش آب برداشت شده از چاه‌ها بر اساس انرژي مصرفي از سوي وزارت نيرو خبر داد.
وي با اشاره به عملكرد اين دفتر در سال 97، به اجراي 9 اقدام فني در اين طرح اشاره كرد كه مواردي چون ايجاد و راه‌اندازي 6 مركز كنترل با ظرفيت 2 ميليون و 500 هزار نقطه اندازه گيري براي پوشش تمامي مشتركان ديماندي و چاه‌هاي كشاورزي كشور در 6 شركت توزيع برق تهران، مشهد، اهواز، زنجان، بوشهر و اصفهان از آن جمله است.
همچنين كاهش 2500 مگاوات از ديماند مصرفي در ساعات پيك، ارسال گزارش دستكاري در كنتورها براي مركز كنترل و كاهش تلفات غير فني، افزايش رويت‌پذيري و بهره‌برداري، نصب يك ميليون كنتور هوشمند براي  مشتركان 3 فاز خانگي و تجاري پرمصرف و مديريت سمت تقاضا از ديگر اقدامات اين دفتر در سال گذشته به شمار مي رود.
در اين گزارش این دفتر با تاكيد بر اولويت تكميل اجراي پروژه اقتصاد مقاومتي طرح فهام تصريح شده است: شركت‌هاي توزيع برق شهرستان مشهد، تهران بزرگ، زنجان و بوشهر به عنوان نمايندگان شركت توانير و ناظران اجرا و تكميل طرح انتخاب شدند و شركت توانير نيز به عنوان يك نهاد بالادستي با تشكيل 2 معاونت مهندسي و اجرايي، انجام فعاليت‌هاي فني و اجرايي را برعهده دارد.
همچنين براي اجراي طرح درسال 98 مذاكراتي با شركت‌هاي پيمانكار و شركت‌هاي كنتورساز انجام و آمادگي اين شركت‌ها براي تامين كنتورهاي موردنياز اعلام شده است.
اين گزارش درادامه تدابير و اقدامات پيش‌بيني شده امنيتي طرح فراسامانه هوشمند اندازه گيري و مديريت انرژي (فهام) را بيان مي‌كند و نخستين راهبرد سند "افتا" را الزامي بودن تامين امنيت زيرساخت‌هاي حياتي كشور مي داند و مي افزايد: از آنجا كه طرح فهام نيز يك زيرساخت حياتي كشور جهت مديريت و پايش بخش توزيع برق است، بايد جهت تامين امنيت آن سازوكارهاي لازم مطابق سند ذكر شده در نظر گرفته شود.

  • خبرنگار: روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر