بخش آب
1398/02/17 09:14:00
معاون اول رئیس جمهور:
مردم کشور نسبت به سرنوشت دریاچه ارومیه حساسیت ویژه‌ای دارند/ نباید اجازه دهیم اجرای طرح‌های نجات دریاچه ارومیه با کندی مواجه شود
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اقدامات خوب انجام شده برای احیای دریاچه ارومیه گفت: بهبود وضعیت این دریاچه کار مهم و تعیین کننده‌ای بود و مردم سراسر کشور و به‌خصوص مردم شمال غرب کشور همواره نسبت به سرنوشت اين درياچه حساسيت ويژه‌اي داشته و دارند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "اسحاق جهانگیری" در یازدهمین جلسه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، محدوديت منابع بودجه دولت را يادآور شد و خاطرنشان كرد: با وجود همه محدوديت‌ها نباید اجازه دهیم كه روند اجرای طرح‌ها و برنامه‌های نجات دریاچه ارومیه با کندی مواجه شود.
معاون اول رئیس جمهور از دبیرخانه ستاد احیای دریاچه ارومیه و سازمان برنامه و بودجه خواست راهکارهایي براي تأمین منابع مالی مورد نیاز جهت استمرار طرح‌هاي نجات درياچه اروميه تدوين و تدابیری بيانديشند تا برنامه‌های نجات اين دریاچه در سال 98 نیز تداوم داشته باشد.
رييس سازمان حفاظت محيط زيست نيز در اين جلسه با اشاره به اينكه تا كنون بيش از 7 هزار ميليارد تومان براي احياي درياچه اروميه سرمايه‌گذاري شده، گفت: طرح نجات درياچه اروميه حدود 80 درصد پيشرفت داشته و بهبود وضعيت اين درياچه موجب اميد و نشاط در مردم اين منطقه شده است.
در این جلسه که وزیر نیرو، استانداران آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان نیز حضور داشتند، مدير دفتر برنامه‌ريزي و تلفيق ستاد احياي درياچه اروميه، گزارشی از برنامه عملیاتی طرح نجات اين دریاچه در سال 98 ارائه كرد.
وي با اشاره به اينكه وضعیت دریاچه ارومیه در حال حاضر به تراز مطلوبی رسیده، گفت: با توجه به بارش‌های اخیر و اقدامات صورت گرفته در جهت نجات درياچه اروميه، خوشبختانه روند دریاچه به سمت احیا ادامه دارد.
"مسعود تجريشي" تامين آب از منابع جديد براي درياچه، تسهيل ورود رواناب‌هاي حوضه به درياچه و صرفه‌جويي در مصارف آب در حوضه آبريز درياچه اروميه را از جمله برنامه‌هاي پيش‌رو براي نجات اين درياچه برشمرد و افزود: در سال 98 مديريت برداشت از منابع آب توسط وزارت نيرو و كاهش مصرف از سوي وزارت جهاد كشارزي در راستاي كمك به احياي درياچه اروميه دنبال خواهد شد.
وي همچنين به ارائه توضيحاتي در خصوص مقايسه ميزان بارش در حوضه آبريز و تغييرات تراز درياچه اروميه پرداخت و گفت: تراز درياچه اروميه در تاريخ 12 ارديبهشت نسبت به تاريخ مشابه سال قبل 88 سانتي‌متر افزايش داشته است و انتظار مي‌رود پس از اجراي فاز دوم مرحله احياء درياچه اروميه شاهد افزايش يك متري تراز درياچه باشيم.
در اين جلسه مقرر شد سازمان برنامه و بودجه و دبيرخانه ستاد احيای درياچه اروميه راهكارهايي را براي تامين منابع مالي جهت استمرار طرح‌هاي احيای درياچه اروميه تدوين كنند.
یازدهمین جلسه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه عصر دوشنبه به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر