بخش برق
1398/02/07 11:02:23
وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر کشور تا انتهای فروردین‌ماه سال جاری؛
تولید برق تجدیدپذیر کشور از مرز 3 میلیارد کیلووات ساعت گذشت/ اشتغال‌زایی 43 هزار نفری انرژی‌های نو در کشور
بیش از سه میلیارد کيلووات ساعت برق از محل انرژي‌هاي نو از تيرماه سال 88 تا انتهای فروردین‌ماه سال جاری توليد شده است.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، از تيرماه سال 1388 تا انتهای فروردین‌ماه سال جاری، سه ميليارد و 11 ميليون کيلووات ساعت از منابع تجديدپذير انرژي توليد شده که اين ميزان توليد برق از محل انرژي‌هاي تجديدپذير توانسته از انتشار حدود دو ميليون و 78 هزار تن گاز گلخانه‌ای بکاهد.
همچنين اين ميزان توليد انرژي‌هاي نو باعث شده 855 ميليون مترمکعب از مصرف سوخت‌هاي فسيلي در ایران که جزو عوامل اصلي آلايندگي هوا در کشور است، کاسته شود و بیش از 663 میلیون لیتر در مصرف آب نیز صرفه‌جویی شود.
هم‌اکنون 424 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درون کشور در حال احداث است و ظرفیت نصب شده انرژی‌های نو کشور به 706 مگاوات رسیده است. همچنین تاکنون 100 نیروگاه تجدیدپذیر مگاواتی در کشور نصب شده و 46 نیروگاه مگاواتی دیگر نیز در حال احداث است.
براساس این گزارش انرژی‌های تجدیدپذیر موجب اشتغال 43 هزار و 350 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کشور شده و حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش به بیش از 123 هزار میلیارد ریال رسیده است.
بررسی اعداد و ارقام موجود در این بخش حکایت از آن دارد که 43 درصد نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور از نوع خورشیدی، 41 درصد از نوع بادی، 13 درصد از نوع برق‌آبی کوچک، دو درصد از نوع بازیافت حرارت و یک درصد نیز از نوع زیست توده است.


  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر