بخش آب
1398/02/07 08:23:24
رهاسازی بیش از 40 میلیون متر مکعب آب از سدهای آذربایجان شرقی به دریاچه ارومیه
مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی از رهاسازی بیش از 40 میلیون متر مکعب آب از سدهای این استان به دریاچه ارومیه خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "یوسف غفارزاده" با اعلام این خبر افزود: با رهاسازی آب سدهای "قلعه‌‌چای" و "علویان" به دریاچه ارومیه، بیش از 40 میلیون متر مکعب آب از این سدها به پیکره دریاچه وارد می‌شود.
وی افزود: تا پنجمین روز اردیبهشت ماه میزان آب ذخیره شده در پشت سدهای استان بیش از 363 میلیون متر مکعب بوده و ذخیره آب در آنها در مقایسه با سال‌های قبل 42 درصد افزایش یافته است.
غفارزاده با اشاره به اینکه رهاسازی آب سد قلعه‌چای از 5 فروردین ماه آغاز شده و تا کنون بیش از 30 میلیون متر مکعب از آب این سد به دریاچه ارومیه ریخته شده است، افزود: این میزان 3 برابر ححم آبی است که شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی موظف به تأمین آن برای احیای دریاچه ارومیه بود.
وی همچنین از آغاز عملیات رهاسازی آب سد علویان به دریاچه ارومیه خبر داد و افزود: مخزن سد علویان مراغه هم اکنون 51 میلیون متر مکعب آب دارد و رهاسازی آب، متناسب با ورودی سد، 10 تا 15 میلیون متر مکعب با دبی 8 متر مکعب در ثانیه خواهد بود. این عملیات خارج از تعهدات شرکت آب منطقه‌ای در قبال حقابه دریاچه ارومیه و برای کنترل سیلاب بالادست اجرا می‌شود.
مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با اشاره به وضع تراز آبی دریاچه ارومیه گفت: هم اکنون حدود چهار میلیارد و 100 میلیون مترمکعب آب در این دریاچه وجود دارد و تراز آبی آن به بیش از یک هزار و 271 سانتی‌متر رسیده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته 75 سانتی‌متر و نسبت به اول مهر سال گذشته 123 سانتی‌متر افزایش یافته است.
لازم به ذکر است هر ساله طبق مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، رهاسازی آب از سدهای حوضه آبریز دریاچه انجام می‌شود.
همچنین با توجه به عدم آبگیری سد شهید مدنی با هدف احیای دریاچه ارومیه، آب تمام ورودی‌های سد شهید مدنی از بستر رودخانه آجی چای به سمت دریاچه به‌صورت مستمر جریان دارد.
  • خبرنگار: فاطمه کشاورزی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر