بخش آب و فاضلاب
1398/01/28 15:45:00
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو در سفر به استان مازندران:
آزادسازی بستر رودخانه‌ها بخشی از مطالبات مردم شده است/ تداوم خدمت‌رسانی وزارت نیرو به مشترکان سیل‌زده
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر نیرو گفت: آزادسازی بستر رودخانه‌ها به بخشی از مطالبات مردم تبدیل شده که باید در جهت انجام آن تلاش کنیم تا در سیلاب‌های بعدی شاهد خسارات کمتری باشیم.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن بختیار" در حاشیه سفر به استان مازندران و بازدید از مناطق سیل‌زده و تاسیسات آبرسانی خسارت دیده در شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی،  با بیان اینکه اقدامات خوبی پس از سیل در این مدت کوتاه انجام شده است، گفت: تداوم خدمت‌رسانی به مشترکان به‌ویژه در تامین آب شرب، کشاورزی، برق و حفظ تاسیسات موجود از اولویت‌های مجموعه وزارت نیروست.
وی با بیان اینکه گرچه میزان حجم خسارت در سیلاب‌های اخیر سنگین بوده است، بر تعیین حدود و ثغور رودخانه‌ها و آزادسازی بستر تاکید کرد و افزود: امروز آزادسازی بستر رودخانه‌ها به بخشی از مطالبات مردم تبدیل شده که باید در جهت انجام آن تلاش کنیم تا در سیلاب‌های بعدی شاهد خسارات کمتری باشیم.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو با قدردانی از بردباری و همراهی مردم در واقعه اخیر گفت: مشکلات آب شرب و برق مناطق سیل‌زده استان بعد از ۴۸ ساعت مرتفع شد،‌ اما برای بازسازی سردهنه‌های تخریب شده همکاران وزارت‌نیرو به‌صورت شبانه‌روزی در تلاش هستند تا در فرصت باقی‌مانده همه آنها بازسازی شوند و کشاورزان برای تامین آب زراعی امسال مشکلی نداشته باشند.
مدیرعامل آبفای شهری مازندران نیز در حاشیه این بازدید، میزان خسارت وارد شده به تاسیسات آبرسانی شهری استان در سیل اخیر را 273 میلیارد ریال عنوان و تصریح کرد: تخریب ۱۵.۳ کیلومتر خطوط انتقال آب، از مدار خارج شدن ۳ ایستگاه پمپاژ و ۲۱ الکترو پمپ وتخریب ۵.۶ کیلومتر شبکه توزیع بخشی از آسیب‌های سیل اخیر بوده است.
 
ترمیم تاسیسات آسیب‌دیده در کوتاه‌ترین زمان
مجید عبدالهی، با بیان اینکه مجتمع آبرسانی سیمرغ، شهرهای بابل، بابلسر، سوادکوه، سوادکوه شمالی و ساری، مرزن آباد، بلده نور، بهشهر و خلیل‌شهر از جمله شهرهایی بودند که دچار آسیب شدند، اظهار داشت: تاسیسات آسیب‌دیده در کوتاه‌ترین زمان با تلاش شبانه‌روزی همکاران ترمیم شد.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی در شهرهای زیراب، پل سفید و شیرگاه، طغیان رودخانه، سیلابی شدن مسیر و رانش زمین  بوده که در مجموع بیش از 113 میلیارد ریال خسارت به خطوط و تاسیسات آبرسانی این مناطق وارد شده است.
مدیرعامل آبفای مازندران، افزایش میزان کدورت آب سد البرز و کمبود آب شرب شهرهای گروه الف در پی بارندگی و سیل اخیر را یکی از مشکلات مشترکان این شهرها عنوان و تصریح کرد: برای حل این مشکل، با همکاری آب منطقه‌ای مازندران، سه خط انتقال آب برداشت از لایه بالایی سد البرز با دبی 450 تا 500 لیتردر ثانیه راه‌اندازی شد.
در ادامه محمد ابراهیم یخکشی مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران ضمن تشریح حجم سیلاب و خسارات آن به  تاسیسات آبی استان از جمله تخریب بیش از 750 سردهنه سنتی و مدرن گفت: برخی از سردهنه‌ها مانند هتکه، انتقال آب 8000  هکتار از اراضی سه شهرستان را عهده دار هستند، بنابراین حفظ، تثبیت و مرمت آنها با توجه به مهیا بودن خزانه نشا برای کشاورزان و شرکت مهم بوده که امیدواریم با حمایت وزارت نیرو و همکاری مردم بازسازی این سردهنه‌ها را به زودی به اتمام برسانیم.
گفتنی است دیدار با استاندار مازندران، بازدید از سدالبرز و تصفیه‌خانه آب بابل، حضور در جلسه شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق و بازدید از تاسیسات آب شهر ساری از جمله برنامه‌های سفر یک‌روزه معاون وزیر نیرو به مازندران است.

  • خبرنگار: بهمن آذرمنش
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر