بخش آب
1398/01/25 10:25:12
وزیر نیرو در برنامه زنده تلویزیونی «نگاه یک»:/ بخش دوم
به مسئله چندانضباطی آب نگرش تک بعدی نداشته باشیم/ تعیین حد بستر و حریم رودخانه‌ها تا پایان برنامه ششم توسعه/ عزم جدی برای آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها
وزیر نیرو گفت: گروه‌های مرجع در جامعه به مسئله چند انضباطی مدیریت آب، نگرش تک بعدی نداشته باشند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" شامگاه شنبه با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «نگاه یک» شبکه یک سیما با بیان اینکه همه سدهای کشور در وضعیت کاملا پایدار هستند و از این حیث جای هیچ‌گونه نگرانی نیست، افزود: سدهای بزرگ و مهم کشور به‌ویژه در استان خوزستان که در معرض سیلاب‌های ورودی قابل ملاحظه است، به‌صورت شبانه‌روزی توسط تیم‌های ورزیده در حال پایش هستند و همین موضوع حکایت از وضعیت مناسب و مطلوب همه سدها دارد.
وی ادامه داد: در جای‌جای بدنه سد کرخه بیش از ۱۳۰۰ ابزار دقیق و بیش از ۲۰۰ تراوش‌سنج نصب شده که تمامی حرکات و رفتار آن ثبت و ضبط شده و در مرکز پایش سدها در سازمان آب و برق خوزستان به‌عنوان باتجربه‌ترین و قدیمی‌ترین سازمان‌های زیرمجموعه وزارت نیرو مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
اردکانیان اضافه کرد: تجربه بسیار خوب کسب شده از حیث عملکرد سدها که طراحی، ساخت و بهره‌برداری قریب به اتفاق آنها محصول مهندسی کشور است از نقاط روشن این رخداد محسوب خواهد شد.
وزیر نیرو با بیان اینکه قطعاً درس‌های مهمی از این سیلاب عاید ما خواهد شد، گفت: من به مردم اطمینان می‌دهم وقتی بررسی‌ها با متانت و به دور از هیجانات مختص کانون بحران به نتیجه رسید قطعا درخصوص جزئیات توضیح لازم داده خواهد شد.
 
نقش چشمگیر سدها در کاهش خسارات سیلاب اخیر
وی درخصوص سیلاب استان گلستان با بیان اینکه میزان آب خالص ورودی به سدهای "بوستان"، "گلستان" و "وشمگیر" در این استان در کل سال آبی 97-96 (سال آبی گذشته) 81 میلیون مترمکعب بوده، افزود: از اول مهر ۹۷ تا بیستم فروردین ۹۸ که بخشی از سال است ۴۳۹ میلیون متر مکعب معادل بیش از ۵ برابر در این مدت ورودی به سدهای استان صورت گرفته است.
اردکانیان اظهار کرد: یکی از موضوعات قابل طرح، ظرفیت مخازن سدها است، مثلاً در استان لرستان اگر به اندازه کافی سد وجود داشت این مشکل به‌وجود نمی‌آمد.
وزیر نیرو افزود: وقتی یک رودخانه وحشی همچون کشکان طغیان کرده و بین ۵ تا ۶ هزار مترمکعب بر ثانیه سیلاب را با خود حمل می‌کند می‌بایست در جایی به عنوان مخزن سد آرام گرفته و تسکین شود که ما در این زمینه جای کار داریم.
وی در پاسخ علمی به این سوال که آیا احداث سد ضروری است یا خیر گفت: در این زمینه لازم است گروه‌های مرجع در جامعه به مسئله چند انضباطی مدیریت آب، نگرش تک بعدی نداشته باشند.
وزیر نیرو با اشاره به اهداف متفاوت در احداث سدها اظهار کرد: سیل‌های اخیر در خوزستان و گلستان دست‌کم با دوره بازگشت ۲۰۰ ساله بودند؛ یعنی سیلاب‌هایی رخ داد که احتمال وقوع‌شان در هرسال نیم درصد بوده است.
وی تصریح کرد: مقوله سدسازی نه فی نفسه مفید و موجه است، نه صددرصد مخرب و منفی. یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران سدهایی بوده که ساخته شده است. هرچند ممکن است جاهایی هم مشکلاتی باشد که باید برای آن راه حل پیدا کرد و از آن درس گرفت.
اردکانیان با بیان اینکه از ۱۲ سد استان خوزستان تنها دو سد قبل از انقلاب ساخته شده است، گفت: در همین خوزستان عزیز اگر افتخار سدسازی جمهوری اسلامی ایران را نداشتیم، این میلیاردها مترمکعب سیلاب، بخش قابل توجهی از این استان را می‌شست. سدها واقعا نقش متمایزی در کاهش خسارات داشتند.
وزیر نیرو ادامه داد: اکنون مشکلات و شرایط دشواری در استان خوزستان وجود دارد، اما با این حال در مخزن سد کرخه ۶ میلیارد متر مکعب، سد دز 2.5 میلیارد متر مکعب، گتوند ۴.۴ میلیارد متر مکعب، شهید عباسپور ۲.۴ میلیارد مترمکعب، کارون سه ۲.۶ ، کارون چهار  ۲.۱ میلیارد مترمکعب آب ذخیره شده و سد سیمره که اخیراً به نفع سد کرخه افزایش حجم داده شد، در کنترل سیلاب نقش تعیین کننده‌ای داشتند و جزو افتخارات این نظام به‌شمار می‌آیند.
وی خطاب به جوانان گفت: جامعه‌ای که گذشته‌ای برای افتخار کردن نداشته باشد، آینده‌ای هم برای آرزو کردن نخواهد داشت.
 
تعیین حد بستر و حریم رودخانه‌ها تا پایان برنامه ششم توسعه
وزیر نیرو در رابطه با اهمیت حفاظت از حریم و بستر رودخانه‌ها تصریح کرد: طبق تبصره یک قانون توزیع عادلانه آب مصوب ۱۳۶۱ تعیین پهنای بستر و حریم رودخانه‌ها، مسیل‌ها در شرایط طبیعی با دوره بازگشت ۲۵ ساله به عهده وزارت نیرو است.
وی افزود: تبصره ۴ ماده ۲ همین قانون، قلع و تخلیه آن بخش از اعیانی های موجود در بستر و حریم رودخانه‌ها که برای امور آب و برق مزاحم تشخیص داده شود را به وزارت نیرو واگذار کرده است.
اردکانیان ادامه داد: بر اساس قانون پیشگیری و مبارزه با خطر سیل، حفظ جان و مال مردم از خطر سیل با اجرای طرح‌های سیل برگردان، حفظ و اصلاح مسیر بر عهده وزارت کشور و پرداخت خسارت در نقاطی که شهرداری وجود دارد به عهده شهرداری‌هاست.
وزیر نیرو طول رودخانه‌های کشور اعم از فصلی و دائمی را ۱۴۶ هزار کیلومتر عنوان کرد و گفت: از این مقدار، ۷۶ هزار کیلومتر به رودخانه های دائمی اختصاص دارد.
وی ادامه داد: وزارت نیرو در برنامه‌های پنج ساله توسعه بحث تعیین حد حریم و بستر رودخانه‌ها را آغاز کرده و تاکنون در رابطه با ۵۳ هزار کیلومتر از رودخانه‌های دائمی اجرا شده است.
وزیر نیرو تصریح کرد: تعیین حد بستر و حریم رودخانه‌ها طبق برنامه سه ساله تا پایان برنامه ششم توسعه، تکمیل خواهد شد.
اردکانیان با اشاره به گزارشی که اخیرا از سوی وزارت نیرو برای رئیس قوه قضاییه ارسال شده است، افزود: علاوه بر این گزارش از ایشان درخواست شده که به هر طریق ممکن آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها به جد دنبال شود.
وی با بیان اینکه اکنون مردم هم نسبت به این موضوع هوشیار شده‌اند، گفت: برای پیگیری این موضوع یک عزم ملی نیاز است تا حریم و بستر رودخانه‌ها محترم شمرده شود.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر