بخش برق
1398/01/18 16:02:58
وزیر نیرو خبر داد:
90 درصد مطالبات برقی عراق پرداخت شده است
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه کشور ایران در طول 15 سال گذشته حدود 6 میلیارد دلار به عراق صادرات برق داشته است، گفت: تاکنون 90 درصد از بهای برق صادراتی به این کشور وصول شده است و باقی آن نیز بازپرداخت خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون) رضا اردکانیان در همایش مشترک تجاری و اقتصادی ایران و عراق که با حضور نخست وزیر این کشور در حال برگزاری است، گفت: در جریان سفر اخیر رئیس جمهور به عراق تفاهم‌نامه سه ساله میان وزرای برق دو کشور برای بازسازی صنعت برق عراق به امضا رسیده است که این تفاهم نامه امروز در آستانه اجرایی شدن است.
وی ادامه داد: براساس این تفاهم‌نامه سه برنامه سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق تا پایان سال 2019 میلادی، کاهش تلفات شبکه برق عراق به میزان 30 درصد تا پایان سال 2020 و جبران کمبود تولید برق عراق تا پایان سال 2021 توسط شرکت‌های ایرانی انجام خواهد شد.
وزیر نیرو افزود: ساخت نيروگاه‌های جدید، بازسازی نیروگاه‌های آسیب دیده، آموزش و تربیت نیروی انسانی صنعت برق عراق، تشکیل شرکت‌های مشترک و ساخت کارخانجات تولید تجهیزات بخش دیگری از برنامه‌های است که در قالب این تفاهم‌نامه دنبال خواهد شد.
اردکانیان تاکید کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته هفته آینده نیز هیئت کارشناسی برق عراق برای پیگیری عملیاتی کردن توافق سه ساله میان دو کشور به ایران سفر خواهند کرد.

  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر