بخش انرژي
1397/12/05 15:48:00
رئیس سازمان ساتبا در بازدید از نمایشگاه سرآمدان صنعت:
ورود بسیج شور و شعف گسترده‌تری را برای توسعه تجدیدپذیرها ایجاد کرده است
رئیس سازمان ساتبا با اشاره به برنامه سازمان بسیج مستضعفین و وزارت نیرو برای احداث سه هزار نیروگاه خورشیدی در مناطق محروم کشور، گفت: خوشبختانه از زمانی که بسیج وارد این عرصه شده است شور و شعف گسترده‌تری در حوزه تجدیدپذیرها و گسترش آن در کشور به وجود آمده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سیدمحمد صادق‌زاده" در بازدید از غرفه بسیج وزارت نیرو در نمایشگاه سرآمدان صنعت با تاکید بر اینکه انرژی‌های تجدیدپذیر با مشارکت و سرمایه‌گذاری مردم و بخش خصوصی شکل گرفته است، گفت: بدون اغراق یکی از مردمی‌ترین بخش‌های اقتصاد کشور ما حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر است چرا که هیچ نقشی در آن وجود ندارد که توسط بخش خصوصی ایفا نشود.
وی با اشاره به وجود سه هزار نیروگاه تجدیدپذیر کوچک در کشور، ادامه داد: عمده این واحدها متعلق به خانوارهای با درآمد پایین و محرومان کشور است. معیشت بخش زیادی از این افراد در طی چند سال اخیر به علت وقوع خشکسالی و کم آبی در کشور به خطر افتاده بود که راه‌اندازی نیروگاه‌های یاد شده توانسته است منبع درآمد پایداری را برای آن‌ها فراهم کند.
رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق تاکید کرد: این نیروگاه‌ها توانسته‌اند با موفقیت آزمون خود را در مناطق محروم و روستاهای که از خشکسالی رنج می‌برند سپری کنند و به الگوی بسیار مناسبی مبدل شوند.
صادق‌زاده ادامه داد: در این بین بسیج نیز به جهت اینکه مردمی‌ترین نهاد کشور ماست و دارای میلیون‌ها نفر نیروی فعال است طبیعتا بهترین تشکلی خواهد بود که می‌تواند مسئولیت نقاط یاد شده را که در طی دو سال گذشته آزمون خود را با موفقیت سپری کرده‌اند بر عهده بگیرد.
معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته حدود سه هزار نیروگاه خورشیدی خانگی با مشارکت سازمان بسیج مستضعفین و وزارت نیرو در مناطق محروم کشور احداث خواهد شد. خوشبختانه از زمانی که بسیج وارد این عرصه شده است یک شور و شعف گسترده‌تری در حوزه تجدیدپذیرها و گسترش آن در کشور به وجود آمده است.
وی اضافه کرد: با این اقدام ضمن دسترسی به منابع پاک انرژی و همچنین منابع مالی مورد نیاز برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور می‌توانیم یک معیشت مطمئن را برای محرومان کشور ایجاد کنیم تا درآمد آن حاصل تامین برق به عنوان یکی از اصلی‌ترین زیرساخت‌های کشورمان شود. از این جهت این اقدام فعالیت بسیار مستحکمی خواهد بود که اساس اقتصاد مردمی آینده انرژی‌های تجدیدپذیر را شکل می‌دهد.
رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق در پایان تاکید کرد: اقدامی را که بسیج در این عرصه کرده است مطمئنا ثمرات آن طی سال‌های آینده در کشور ما به خوبی شکوفا خواهد شد. بنابراین نتایج این اقدام نمونه‌های خواهد شد که در بسیاری از کشورهای دنیا از آن درس خواهند گرفت.

  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر