بخش آب و فاضلاب
1397/12/04 11:50:23
تشکیل انجمن خیریه فرهنگ مصرف بهینه آب با ابتکار استاندار اصفهان
اولین جلسه انجمن خیریه فرهنگ مصرف بهینه آب با ابتکار استاندار اصفهان برای نخستین بار در اصفهان برگزار شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عباس رضایی" استاندار اصفهان در جلسه با خیرین استان پیرامون تشکیل خیریه فرهنگ مصرف بهینه آب و حمایت از احیا رودخانه زاینده رود؛ اظهارداشت: وظیفه خود می دانم که به عنوان مدیر ارشد استان بیشتر وقتم را صرف حل مشکل آب و احیای زاینده‌رود نمایم و از هر فرصتی که ایجاد شود برای حل این مشکل استفاده می‌کنم.
استاندار اصفهان با بیان اینکه مردم با فرهنگ اصفهان لایق حمایت و کمک بیشتر مسئولان هستند، افزود: برای حل مشکل آب استان دست همه را به گرمی می‌فشارم.
عباس رضایی با بیان اینکه وجود خیریه‌ها از افتخارات استان به‌شمار می‌رود، افزود: فعالیت همه خیریه‌ها ارزشمند است، ولی در خصوص فرهنگ مصرف بهینه آب در بخش‌های مختلف شرب، صنعت و کشاورزی باید تلاش جدی‌تری صورت گیرد و ورود خیرین به این موضوع بسیار حائز اهمیت است.
استاندار اصفهان تاکید کرد: صدا و سیما و آموزش و پرورش باید در این خصوص ورود جدی‌تری داشته باشد و با این خیریه‌های همکاری تنگاتنگی داشته باشند و در ترویج رفتارهای درست مصرف آب و پرهیز از مصارف بی رویه از هیچ کوششی دریغ ننمایند.
گفتنی است تشکیل خیریه فرهنگ مصرف بهینه آب و حمایت از احیا رودخانه زاینده‌رود که به پیشنهاد استاندار اصفهان بود مورد استقبال خوب خیرین قرار گرفت و در این جلسه اهم برنامه‌های این خیریه به استاندار ارائه شد.
در ادامه این جلسه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان ضمن تشکر از بیان نقطه نظرات خیرین علاقمند به موضوع فرهنگ سازی مصرف بهینه آب گفت: بسیار جای خوشحالی است که برای اولین بار درکشور با ابتکار استاندار اصفهان انجمن خیریه در قالب ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب در اصفهان تشکیل شد
هاشم امینی افزود: با توجه به اینکه سازمانهای مردم نهاد غیردولتی خیرین اصفهان علاقمند به ترویج فرهنگ صحیح آب در اصفهان شدند با همکاری این نهاد بتوانیم بیش از پیش مردم را تشویق به مصرف صحیح آب کنیم.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به روند کاهشی مصرف سرانه آب در اصفهان اشاره کرد و اظهار داشت: مصرف آب در استان اصفهان در 10 سال گذشته از 189 لیتر به 154 لیتر در شبانه روز کاهش یافته است.
وی اعلام کرد: هدف از ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب، کاهش مصرف از سوی تمام بهره برداران است به‌نحوی که مصارف خانگی کاهش یابد. این درحالیست که هم اکنون میزان مصرف سرانه آب در اصفهان نسبت به سرانه مصرف در دیگر نقاط در کشور کمتر است بطوریکه می‌توان گفت اصفهان درکاهش مصرف سرانه در کشور پیشرو است.
مدیرعامل آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به طرح توزیع لوازم کاهنده مصرف آب بین شهروندان، افزود: این شرکت در ماه‌های اخیر لوازم کاهنده مصرف آب را به‌صورت اقساطی به متقاضیان تحویل داده که صرف جویی حدود 20 درصدی را برای این مشترکان به همراه داشته است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اصفهان تاکید کرد: با توجه به کاهش منابع آبی، سازگاری با کم آبی تنها راه دسترسی پایدار به آب شرب است لذا مردم مصرف بهینه آب را در دستور کار قرار دهند.
امینی افزود: بیش از یک دهه از وقوع خشکسالی در کشور می‌گذرد بطوریکه هم اکنون درمرحله تنش آبی قرار داریم که بر مبنای آن منابع آبی موجود برای تأمین آب یک شهر، شهرستان و یا روستا کمتر از آب مورد نیاز در اوج مصرف است.
مهندس امینی افزود: شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با واگذاری بیش از دو میلیون و 100 هزاراحاد انشعاب، جمعیتی بالغ بر چهار میلیون نفر را در 92 شهر استان تحت پوشش آبرسانی قرارداده است.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: درچند سال اخیر به دنبال فعالیت مستمر اکیپ نشت یابی، هدررفت آب در استان اصفهان به حدود 16.2 درصد رسید در حالیکه این رقم در سال 86 بیش از 31 درصد بوده است.
 
 
 
 

 
  • خبرنگار: سميرا خدري
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر