بخش آب
1397/11/30 00:19:00
جهانگیری در جلسه شورای عالی آب تاکید کرد:
لزوم ارتقای آمادگی استان خوزستان برای وقوع سیلاب‌های احتمالی/ دستگاه‌های ذیربط با محوریت وزارت نیرو تمهیدات لازم برای مدیریت سیلاب‌های بزرگ را بیندیشند
معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای عالی آب از تمامی دستگاه‌هاي ذيربط به خصوص وزارت نيرو و مديران استان خوزستان خواست با وجود برنامه ريزي‌هاي انجام شده، سطح آمادگي استان را براي مواجهه با بارش‌هاي شديد و وقوع سيلاب‌هاي احتمالي ارتقا دهند و تمهيدات لازم را براي بدبينانه‌ترين شرايط بينديشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، اسحاق جهانگيري در جلسه شورای عالی آب با اشاره به وقوع سيلاب در استان خوزستان در اثر بارش‌هاي اخير کشور، گفت: با توجه به گزارش‌هاي وزارت نيرو و سازمان هواشناسي مبني بر احتمال وقوع مجدد سيلاب لازم است پيش بيني‌هاي لازم براي جلوگيري از وارد شدن خسارت به استان خوزستان انجام شود.
معاون اول رييس جمهور با قدرداني از اقدامات استاندار خوزستان، وزارت نيرو، نهادهاي امدادرسان، ستاد مديريت بحران استان و تمامی دستگاه‌هاي ذيربط بخاطر عملكرد به موقع در جريان بارش‌هاي اخير خاطرنشان كرد: خوشبختانه با اقدامات به موقع و واكنش سريع، خسارت قابل ملاحظه‌اي در جريان وقوع سيلاب استان خوزستان رخ نداد.
وي افزود: دولت از آبان‌ماه با استناد به گزارش‌هاي سازمان هواشناسي واحتمال وقوع سيلاب در برخي استان‌هاي كشور برنامه ريزي‌هاي لازم را انجام داد و از استانداري‌ها، وزارت نيرو و ستاد مديريت بحران استان‌ها خواسته بود كه پيش بيني‌هاي لازم را براي مواجهه با سيلاب انجام دهند كه خوشبختانه در بارش‌هاي اخير شاهد عملكرد به موقع و جلوگيري از بحران بوديم.
جهانگيري از تمامی دستگاه‌هاي ذيربط به خصوص وزارت نيرو و مديران استان خوزستان خواست با وجود برنامه ريزي‌هاي انجام شده، سطح آمادگي استان را براي مواجهه با بارش‌هاي شديد و وقوع سيلاب‌هاي احتمالي ارتقاء دهند و تمهيدات لازم را براي بدبينانه‌ترين شرايط بينديشند تا در صورت وقوع سيلاب‌هاي بزرگتر، از آمادگي كافي برخوردار بوده و مردم متحمل خسارت نشوند.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به بارش‌هاي خوب كشور در مدت اخير اظهار داشت: مردم در چند سال اخير به دليل خشكسالي‌هاي مستمر رنج و سختي فراواني را متحمل شدند و اميدواريم به لطف خداوند متعال بارش‌هاي خوب امسال استمرار داشته و پاياني براي دوره خشكسالي و ورود به دوره‌اي جديد از ترسالي براي كشور باشد.
در ابتداي اين جلسه رييس سازمان هواشناسي كشور نیز گزارشي از ميزان بارش ها، وضعيت دما و خشكسالي در كشور ارائه كرد و به ارائه توضيحاتي در خصوص ميزان تغييرات دما و پيش‌بيني ماه‌هاي آينده پرداخت و گفت: براساس پيش بيني‌هاي سازمان هواشناسي بارش‌هاي كشور در سه ماه پيش رو در حد نرمال خواهد بود.
در ادامه اين جلسه وزير نيرو هم گزارشي از وقوع سيلاب در اثر بارش‌هاي اخير در استان خوزستان و پيش بيني‌هايي كه از قبل براي اين اتفاق صورت گرفته بود ارائه كرد و گفت: اين وزارتخانه تدابير لازم را براي ماه‌هاي آينده انجام خواهد داد تا بارش‌ها و سيلاب‌هاي احتمالي خسارتي به اين استان وارد نكند.
استاندار خوزستان نيز در اين جلسه گزارشي از برنامه ريزي ها و اقدامات صورت گرفته براي مديريت سيلاب هاي اخير ارائه كرد و گفت: احداث سدها تا حد زيادي مانع از تخريب و بروز خسارت در استان شد و خوشبختانه با اقداماتي كه صورت گرفت سيلاب‌هاي اخير خسارتي به استان خوزستان وارد نكرد.
در اين جلسه كه وزير جهاد كشاورزي، رييس سازمان ستاد مديريت بحران كشور و تعدادي از نمايندگان مردم استان خوزستان در مجلس شوراي اسلامي نيز حضور داشتند،‌ موضوع سيلاب در استان خوزستان و برنامه‌ريزي براي جلوگيري از بروز خسارت در اثر بارش‌هاي پيش رو مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پس از ارائه پيشنهادات و نظرات مختلف، تصميماتي براي پيشگيري از وقوع خسارت ناشي از بارش‌هاي شديد اتخاذ شد.
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر