بخش هدفمندي يارانه ها
1397/11/23 10:12:46
نصب فیبر نوری بر روی خط نیروگاه سپیدرود- نیروگاه لوشان
در راستای ایجاد سيستم هاي حفاظتي و رویت‌پذیری و تبادل بهتر اطلاعات، پروژه فیبرنوری بر روی خط 230 کیلوولت نیروگاه سپیدرود- نیروگاه لوشان نصب شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مهران صدر ممتاز" رئیس اداره تعمیرات خطوط شركت سهامي برق منطقه اي گيلان با بیان اینکه خطوط انتقال و فوق توزیع شریان های اصلی صنعت برق در راستای انتقال برق به مشترکین عزیز است، گفت: با توجه به ضرورت و اهمیت خطوط انتقال و فوق توزیع که در واقع شریان های اصلی صنعت برق در راستای انتقال برق پایدار و مطمئن به مصرف‌کنندگان است، در راستای ایجاد سيستم هاي حفاظتي و رویت‌پذیری و تبادل بهتر اطلاعات، پروژه نصب فیبرنوری بر روی خط 230 کیلوولت نیروگاه سپیدرود- نیروگاه لوشان نصب شد.
وی افزود: خط 230 کیلوولت نیروگاه سپیدرود- نیروگاه لوشان دارای 32 پایه به طول 15 کیلومتر می باشد که در سال 1350 به بهره برداری رسیده است. این خط نقش حیاتی و اساسی در راستای تبادل انرژی برق شبکه برق گیلان و کشور دارد و به عبارتی حلقه اتصال استان‌های گیلان، تهران وآذربایجان می باشد.
رئیس اداره تعمیرات خطوط شركت سهامي برق منطقه اي گيلان تصریح کرد: خط 230 کیلوولت نیروگاه سپیدرود- نیرو گاه لوشان، وظیفه تبادل انرژی برق از نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان به نیروگاه سد سپیدرود و از سد سپیدرود به نیروگاه لوشان و از آنجا به نیروگاه های منطقه تهران را برعهده دارد. همچنین تبادل انرژی برق از  نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان به پست پونل و از پست پونل به نیروگاه پره سر و از نیروگاه پره سر به پست آستارا و از آنجا به نیروگاه های مناطق؛ اردبیل، تبریز، زنجان و تهران را بر عهده دارد.
صدر ممتاز در خصوص اهداف نصب فیبر نوری بر روی خط نیروگاه سپیدرود- نیرو گاه لوشان گفت: با اجرای پروژه تعویض سیم گارد  خط 230 کیلوولت سپیدرود (منجیل) - لوشان با سیم گارد حاوی  فیبرنوری OPGW، اتصال پست سپیدرود به شبکه فیبرنوری برق گیلان برقرار می شود. در آینده ای نزدیک اطلاعات (Data & DTS) پست از طریق نصب تجهیزات اکتیو نوری به پست مقابل (پست نیروگاه لوشان) منتقل شده و نهایتاً در دیسپاچینگ منطقه قابل استفاده می شود. انتقال اطلاعات از طریق فیبرنوری، افزایش رؤیت­پذیری و قابلیت اطمینان را درپی خواهد داشت.
وی افزود: همچنین شبکه داخلی (اترنت) شرکت نیز بر بستر فیبرنوری به پست سپیدرود قابل انتقال خواهد بود که این امر زمینه استفاده واحد IT جهت برقراری اتوماسیون اداری در پست سپیدرود و دفتر بازار برق جهت قرائت و انتقال داده‌­های کنتورهای بازاربرق را فراهم می­نماید.
  • خبرنگار: حسين اميدخواه
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر