بخش برق
1397/11/17 10:07:00
افتتاح 72 پروژه برق‌رسانی اصفهان با 33.8 میلیارد تومان اعتبار در دهه فجر
مدیرعامل شرکت توزیع برق اصفهان از افتتاح 72 پروژه بزرگ برق‌رسانی با اعتباری بالغ بر 33 میلیارد و 783 میلیون تومان در سطح شهرستان اصفهان همزمان با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمیدرضا پیرپیران" با اعلام این مطلب گفت: دستاوردهای 40 ساله انقلاب نشان‌دهنده این است که ما شاهد توسعه کمی و کیفی بسیار پرشتاب در تمام وجوه علم و صنعت از جمله صنعت برق به‌عنوان صنعت پیشرفته و پیچیده با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن بوده ایم.
وی افزود: صنعت توزیع برق نیز به واسطه نزدیکی با نقطه مصرف و تنوع در شرایط و تجهیزات بیشترین فراز و نشیب را به‌همراه داشته است، اما این شرایط موجب نشده تا ما از شاخص‌های جهانی عقب بمانیم بلکه همراه و همگام با آن قدم‌های بسیار محکمی را برداشته‌ایم، تا جایی که در استان اصفهان هیچ روستای بالای 5 خانوار که سکنه دائم دارند بدون برق نیست.
پیرپیران برق‌رسانی با کربن کم را یکی از شاخص‌های جهانی توسعه صنعت برق دانست و اظهار کرد: این شرکت با تولید 2/2 میلیون کیلووات ساعت انرژی پاک خورشیدی از انتشار گازهای گلخانه‌ای جلوگیری نموده است و تا کنون 138 سامانه خورشیدی در مکان‌های متفاوت نصب شده که در کاهش گازهای مخرب محیط زیست نقش داشته است.
مدیرعامل شرکت توزیع برق اصفهان به رشد تقریبا 6 برابری مشترکان در شهرستان اصفهان از ابتدای انقلاب شکوهمند ایران اسلامی تا کنون اشاره کرد و گفت: این در حالی است که رشد مصرف انرژی برق مشترکان بسیار فراتر از رشد تعدادی بوده و نزدیک به 2 برابر میزان رشد مشترکان است که با توجه به گستردگی استفاده از انرژی برق در سطح جامعه امری اجتناب‌ناپذیر است.
وی اضافه کرد: امروزه برق به عنوان زیرساخت، در تمامی عرصه‌های زندگی بروز و ظهور یافته و ایفای نقش می‌نماید و از طرفی دیگر، ضرورت مدیریت مصرف در بین مشترکان را یادآور می‌شود.
پیرپیران خاطرنشان کرد: در روزهای اول انقلاب حداکثر 100 خط یا شبکه اصلی 20 کیلوولت از 11 ایستگاه(پست) فوق توزیع، برق اصفهان را تامین می‌کرد، اما اکنون 339 فیدر یا شبکه اصلی از 43 ایستگاه(پست)، برق یک میلیون و 154 هزار مشترک را تامین می‌کند و نکته قابل توجه این است که امروز با نصب تجهیزات هوشمند و 10 هزار و 581 کنتور هوشمند فهام با قابلیت قرائت از راه دور، بدون نیاز به حضور همکاران، قابلیت رویت‌پذیری بسیاری از پارامترهای شبکه صورت گرفته است و امکان اعمال فرمان از راه دور نیز میسر شده است.
وی با اشاره به اینکه با استفاده گسترده از دیگر سامانه‌ها و تجیهزات گام‌های بلندی در راستای هوشمند نمودن شبکه برداشته شده است، تصریح کرد: 95 درصد مراجعات شرکت در حال حاضر غیر حضوری است و مردم تنها با یک تماس با شماره تلفن 38121 می‌توانند از تمام خدمات فروش و پس از فروش برق استفاده و اطلاعات لازم را دریافت کنند.
مدیرعامل شرکت توزیع برق اصفهان ادامه داد: همچنین شماره تماس 121 به‌صورت شبانه‌روزی پاسخگوی فوریت‌ها و حوادث برق است.
وی اظهار داشت: برای کاهش خاموشی های برق مشترکان و همچنین به‌منظور افزایش قابلیت مانور شبکه فشار متوسط و اطمینان شبکه، نصب تجهیزات اتوماسیون روی کلیدهای قدرت، مانیتورینگ شده است تا در کمترین زمان و به‌طور مکانیزه بتوان با مانور فیدرها، خاموشی برق مشترکان را رفع کرد و در این راستا درحدود 420 نقطه از شبکه‌های زمینی و هوایی فشار متوسط به‌صورت کامل مانیتور و از طریق اعمال فرمان از راه دور نسبت به مدیریت شبکه در حداقل زمان ممکن صورت گرفته است .
وی به مدیریت ناوگان بهره برداری AVL اشاره کرد و افزود: در راستای استفاده بهتر از امکانات، تجهیزات و مدیریت بهنگام،کلیه خودروهای عملیات، حوادث و فوریت‌های برق این شرکت به این سامانه مجهز شده‌اند و موقعیت مکانی و حرکت کلیه خودروها بر روی نقشه‌های GIS شرکت مشخص و قابلیت ردیابی و هدایت در بهترین مسیر وکوتاه‌ترین زمان را دارا می‌باشند به طوری که نزدیک‌ترین خودرو به محل حادثه اعزام و خدمات در اسرع وقت و به بهترین کیفیت ارائه می‌شود.
مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان گفت: پس از برآوردهای دقیق و مطالعات اجتماعی، سند استراتژی شرکت در 7 محور تنظیم شده و به همه واحدهای ستادی و اجرایی ابلاغ شده است.
این مقام مسئول در ادامه افزود: انتظار ما این است که در سال 1405 رضایت مردم که برآیند کل فعالیت‌های شرکت در همه شاخص‌های استراتژی است به 100 درصد برسد که برای رسیدن به این مهم طی این مدت تلفات انرژی در شبکه توزیع برق اصفهان باید به 5 درصد کاهش یابد.
وی یادآور شد: در حال حاضر این شاخص 6.67 درصد است. در بخش وصول مطالبات نیز انتظار این است که 100 درصد درآمدهای حاصل از فروش انرژی وصول شود ، همچنین ارائه 100 درصد خدمات به صورت غیرحضوری در سند استراتژی تبیین شده است.
پیرپیران کاهش خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده و نشده در سطح شبکه‌های توزیع را یکی از رسالت‌های اصلی شرکت توزیع برق اصفهان عنوان کرد و افزود: در این سند حداکثر 30 دقیقه خاموشی به ازای هر مشترک در طول سال دیده شده است و امیدواریم با همکاری مردم و مشترکان عزیز اصفهانی تا سال 1405 بتوانیم بیش از 50 درصد رشد بار را مدیریت کنیم.
  • خبرنگار: محبوبه وکیلی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر