بخش آب و فاضلاب
1397/11/14 10:39:38
همایش "بانوی آب" با محوریت مدیریت مصرف در نهاد خانواده در گیلان برگزار شد
همایش بانوی آب با محوریت مدیریت مصرف در نهاد خانواده با سخنان ویدئوکنفرانسی معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده و حضور شماری از مسئولان استانی و کشوری در سالن شهدای ناجا نیروی انتظامی رشت برگزار شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "معصومه ابتکار" در پیام ویدئوکنفرانسی خود به این همایش با تاکید بر تلاش دولت‌ها در زمینه حفظ آب گفت: نباید تلاش مردم در استفاده بهینه و سعی در کاهش هدر رفت و آلودگی آب را نادیده گرفت.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بیان داشت: فعالان اجتماعی و بانوان عزیز خانه دار و ... همه در حوزه مدیریت مصرف آب مسئول هستیم و در این راستا طرح «بانوی آب» به همت وزارت نیرو و دستگاه‌های زیرمجموعه و با همکاری سازمان‌های مردم نهاد در سراسر استانها با رویکرد آموزش زنان در حال اجرا است.
وی گفت: طرح ردپای آب با هدف بسیج اجتماعی برای اصلاح الگوی مصرف آب و جلوگیری از آلودگی آب و تغییر در مصرف و کاهش مصرف برگزار شده است.
معصومه ابتکار تصریح کرد: برای تولید غذاهایی که دور ریخته می‌شود، حدود 28 میلیارد متر مکعب آب هدر می‌رود، بنابراین آب مسئله‌ای بسیار مهم است که حتماً باید در اصلاح الگوی آب چه در کشت و چه در مصرف نقش بسزایی داشته باشیم.
ابتکار افزود: زنان خانه دار که نقش مهمی در مدیریت مصرف آب و برق منزل دارند می‌توانند از طریق ایجاد شبکه‌های اجتماعی به مسئله اصلاح الگوی مصرف آب بپردازند.
در ابتدای همایش "سیدمحسن حسینی" مدیرعامل آبفای گیلان با قدردانی از حضور مسئولان استانی در همایش ردپای آب بیان داشت: فرهنگ سازی مصرف آب را باید از دوران ابتدایی آغاز کرد، که در این زمینه با همراهی اداره کل آموزش و پرورش و تلاش سازمانهای مردم نهاد و دیگر سازمان‌ها برنامه ریزی مدونی داشته‌ایم.
مدیرعامل آبفای گیلان با تاکید بر درصد بالای بارش نزولات آسمانی در گیلان تصریح کرد: علیرغم اینکه گیلان، استانی پرباران است، و میانگین بارندگی آن بیش از 1 هزار میلی متر است، به لحاظ دسترسی به منابع آب مصرفی، اعم از آب‌های سطحی و چاه با محدودیت‌های زیادی مواجه هستیم و تأمین آب در این استان پرباران با دشواری‌های متعددی صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به افزایش شتاب مصرف آب در گیلان افزود: میزان استحصال آب برای مصارف شهری طی ده سال گذشته از 113 میلیون به 161 میلیون متر مکعب رسیده است.
سید محسن حسینی خاطرنشان کرد: استان گیلان با جمعیتی بالغ بر 2,5 میلیون نفر و با مساحتی بالغ بر 14 هزار و 711 کیلومتر که 61 درصد شهرنشین و 39 درصد آن روستانشین هستند بعد از تهران پرتراکم‌ترین استان کشور است.
مدیرعامل آبفای گیلان با تاکید بر اینکه 99,93 درصد جمعیت شهرنشینان دارای آب شرب سالم هستند یادآور شد: براساس آمارهای ارائه شده، در فرودین سال جاری، 8 میلیون اقامت نوروزی در گیلان داشته‌ایم، لذا تأمین مصارف آب مورد نیاز این مسافرین بسیار ضروری به نظر می‌رسد.
وی همچنین گفت: از مجموع 50 شهر تحت پوشش 11 شهر گیلان دارای طرح اجرای فاضلاب می‌باشند که در مجموع 79.2 جمعیت شهری را تحت پوشش قرار می‌دهد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی‌های مدون در زمینه مدیریت تقاضا و مصرف در راستای فرهنگ سازی مصرف بهینه آب تصریح کرد: برگزاری جشنواره من مراقب آبم، برگزاری مسابقه نقاشی با هدف آموزش صرفه جویی در مصرف آب، بازدید اقشار مختلف مردم و مسئولین از تصفیه خانه بزرگ آب گیلان، برگزاری جشنواره نخستین واژه آب با مشارکت اداره کل آموزش و پرورش، همایش تقدیر از دستگاه‌های برتر در زمینه مدیریت مصرف آب، و..... از اهم برنامه‌های شرکت آبفای گیلان بوده است.
وی آموزش به بانوان را پرمنفعت‌ترین آموزش‌ها خواند و بیان داشت: بانوان مدیران آب، غذا و انرژی خانواده‌اند و می‌توانند نقطه شروع اصلاح الگوی مصرف باشند و با طرح الگوی مناسب برای مصارف خانگی الگویی فراگیر را در جامعه مطرح کنند.
سید محسن حسینی در پایان سخنان خود ضمن قدردانی از مشارکت استانداری گیلان، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، سازمان‌های مردم نهاد و همکاران خود در شرکت آبفای گیلان گفت: در 20 سال گذشته، استان‌هایی بودند که مانند گیلان هیچگونه مشکلی در زمینه آب نداشتند اما امروز با کمبود شدید آب مواجهند لذا برای جلوگیری از مشکل کم آبی در استان گیلان راهی جز فرهنگ سازی مناسب نداریم.
سپس نادر جهان آرای مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با اشاره به سابقه فرهنگی گیلان خاطرنشان کرد: گیلان همواره در همه امور فرهنگی و اجتماعی پیشرو و تأثیر گذار بود و مصداق آن را همواره در طول تاریخ شاهد بودیم.
او گفت: باتوجه به آنکه نوع تغذیه و امکانات موجود که نیازمند آب است، و در همه حیات شاهد ردپای انسان هستیم به دلیل عدم استفاده درست و مدیریت صحیح، شاهد مشکلات متعدد هستیم. بنابراین مراقبت در این زمینه بسیار می‌تواند مؤثر باشد.
وی افزود: اگر آگاهی دانش آموزان را در زمینه صرفه جویی آب ارتقا دهیم، خود این دانش آموزان در همه حوزه‌های زیست محیطی به ویژه آب نقش بسزایی خواهند داشت.
شایان ذکر است استان گیلان بعد از استان تهران و البرز سومین استان برگزار کننده همایش بانوی آب بوده است.
 

  • خبرنگار: لیلا علیزاده
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر