بخش برق
1397/11/09 17:52:22
وزیر نیرو در مراسم آغاز ساخت نیروگاه لاذقیه تاکید کرد:
وزارت نیرو پیشتاز توسعه همکاری‌های بلندمدت اقتصادی ایران و سوریه است/ حضور فعال شرکت‌های ایرانی در بازسازی صنعت برق سوریه
وزیر نیرو این وزارتخانه را پیشتاز توسعه همکاری‌های بلندمدت اقتصادی ایران و سوریه عنوان کرد و افزود: وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های تولید کننده و سازنده ایرانی در بازار بازسازی کشور سوریه حضور فعالی خواهند داشت که شروع آن نیز در صنعت برق خواهد بود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" در حاشیه مراسم آغاز ساخت نیروگاه لاذقیه سوریه با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از واحدهای پیشتاز توسعه همکاری‌های بلندمدت اقتصادی ایران و سوریه سنگ بنای احداث یک نیروگاه 540 مگاواتی سیکل ترکیبی را در استان لاذقیه گذاشته است، گفت: این نیروگاه زیربنای مورد نیاز توسعه در این منطقه را فراهم می‌کند و کمک موثری را در تحقق این مهم ایفا خواهد کرد.
وی ارزش این پروژه را 411 میلیون یورو برشمرد و افزود: در ابتدای شروع به کار این پروژه 40 درصد این مبلغ توسط دولت سوریه تامین خواهد شد و سپس با مشارکت بانک توسعه صادرات ایران فعالیت این طرح ادامه پیدا خواهد کرد؛ براساس قراردادی که بین طرفین به امضا رسیده است منابع لازم در زمان بهره‌برداری بازگشت داده خواهد شد.
وزیر نیرو یادآور شد: در جلسه موثری که روز گذشته با نخست وزیر و امروز با رئیس جمهور سوریه داشتیم، بر موضوع توسعه شبکه برق این کشور تاکید شده است و ما امیدواریم با توجه به ظرفیت بخش خصوصی ایران زمینه‌های لازم برای احداث نیروگاه‌ها، بازسازی واحدهای آسیب دیده، توسعه شبکه برق و کاهش تلفات و در نهایت ارتباط منطقه‌ای شبکه برق سوریه با کشور ایران فراهم شود.
اردکانیان تاکید کرد: درخواست مسئولان ارشد سوریه همکاری بلندمدت میان دو کشور است که با توحه به زمینه‌‌های وسیع کار تصور می‌کنم فرصت قابل ملاحظه‌ای برای شرکت‌های ایرانی در زمینه خدمات مشاوره و همچنین پیمانکاری در دو بخش آب و برق وجود دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پس از جنگ و در آستانه بازسازی کشورها هیچ عرصه‌ای مهم‌تر از بازسازی صنعت برق نخواهد بود. برق نقش کلیدی در توسعه هر کشوری دارد و همانگونه که در حفظ حاکمیت مردم و دولت سوریه از این کشور پشتیبانی و کمک کرده‌ایم طبیعتا در خصوص مسئله بازسازی نیز این نقش را ادامه خواهیم داد.
اردکانیان خاطرنشان کرد: وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های تولید کننده و سازنده ایرانی در بازار بازسازی کشور سوریه حضور فعالی خواهند داشت و شروع آن در صنعت برق خواهد بود. روز گذشته قرارداد راهبردی توسعه همکاری‌ها میان دو کشور به امضا رسید و امروز نخستین پروژه در این زمینه با شروع ساخت نیروگاه لاذقیه توسط گروه مپنا آغاز شده است.

  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر