بخش برق
1397/11/09 16:34:00
هم‌زمان با سفر وزیر نیرو به سوریه؛
ساخت نیروگاه لاذقیه توسط گروه مپنا آغاز شد/ شروع احداث نخستین نیروگاه ایرانی در سوریه
همزمان با سفر هیئت بلند پایه اقتصادی ایران به سوریه مراسم آغاز ساخت نیروگاه لاذقیه با حضور وزرای نیرو و برق دو کشور برگزار شد که این نیروگاه قرار است توسط گروه مپنا در سوریه ساخته شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، همزمان با سفر معاون اول رئیس جمهور و هیئت بلند پایه اقتصادی کشورمان به سوریه مراسم آغاز ساخت نیروگاه لاذقیه با حضور رضا اردکانیان، وزیر نیروی جمهوری اسلامی و زهیر خربوطلی، وزیر برق سوریه برگزار شد.
نيروگاه سيكل تركيبي لاذقيه به ظرفيت 540
 مگاوات و ظرف مدت ٣٤ ماه همراه با خط انتقال لوله گاز به طول ٧٥ كيلومتر از بانياس به لاذقيه توسط گروه مپنا ساخته خواهد شد که تامين مالی این پروژه به صورت مشترک في‌مابين وزارت برق سوريه و طرف ايرانی خواهد بود.
قرارداد اجرای این طرح پیش از این برای نیروگاه سویدیه سوریه به امضا رسیده بود که به دلیل وقوع جنگ در این کشور اجرای این پروژه متوقف شده بود.
بر اساس مذاکرات صورت گرفته موافقت شده بود محل این نیروگاه در شرایط صلح تعویض و به منطقه لاذقیه منتقل شود که در جریان مذاکرات چندی پیش وزاری نیروی ایران و برق سوریه در تهران، قرارداد راه‌اندازی این نیروگاه میان گروه مپنا و وزارت برق سوریه به امضا رسید.
این قرارداد شامل ساخت یک نیروگاه سیکل ترکیبی 540 مگاواتی در لاذقیه به همراه یک خط لوله انتقال گاز خواهد بود.
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر