بخش برق
1397/11/14 10:30:00
#چهل_سال_خدمت(۹)
رشد 13 برابری برق‌رسانی به روستاهای ایران پس از انقلاب/ برقدار شدن 2559 روستای کشور در مدت فعالیت دولت تدبیر و امید
با افتتاح طرح‌های برق‌رسانی روستایی در دهه فجر امسال، تعداد روستاهای برق‌دار شده کشور با رشد 13.1 برابری نسبت به ابتدای انقلاب به 57 هزار و 200 روستا با تعداد چهار میلیون و 500 هزار خانوار خواهد رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، بخش برق کشور به عنوان صنعتی زیربنایی در طی چهار دهه اخیر توانسته است با توسعه طرح‎های انجام شده خود در زمینه‌های مختلف نقش مهمی را در افزایش سطح آسایش و رضایت‌مندی مردم و همچنین توسعه و آبادانی کشور ایفا کند.
همواره رسیدگی به وضعیت مناطق محروم در برنامه‌های صنعت برق کشور دارای اولویت خاصی بوده است که در این میان جامعه روستایی کشور از متعهدترین، زحمتکش‌ترین و کم‌توقع‌ترین اقشار جامعه است و برق‌رسانی به روستاها می‌تواند نقش به سزایی در زدودن چهره محرومیت و افزودن به توانمندی‌های روستاییان ایفا نماید.
براین اساس نگاهی به فعالیت‌های این صنعت در زمینه برق‌رسانی روستایی نشان می‌دهد که روستاهای برق‌دار شده کشور تا پایان دهه فجر امسال با رشد 13.1 برابری نسبت به ابتدای انقلاب به 57 هزار و 200 روستا با تعداد چهار میلیون و 500 هزار خانوار خواهد رسید. در پیش از پیروزی انقلاب تنها چهار هزار و 376 روستای کشور از نعمت برخوردار بوده‌اند.
برای برق‌رسانی به روستاهای یاد شده بیش از 245 هزار کیلومتر شبکه فشار متوسط و ضعیف روستایی و 77 هزار دستگاه ترانسفورماتور روستایی به ظرفیت هفت هزار و 700 مگاولت آمپر نصب و راه‌اندازی شده است.
در مدت زمان فعالیت دولت یازدهم هم 31 هزار و 156 خانوار در دو هزار و 152 روستای از نعمت برخوردار شده بودند که در دولت دوازدهم و تا پایان دهه فجر امسال نیز برق‌رسانی به 407 روستا با 6 هزار و 844 خانوار به سرانجام رسیده است.
براین اساس از ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید تا دهه فجر امسال بیش از 38 هزار خانوار در دو هزار و 559 روستای کشور از نعمت برق برخوردار شده‌اند که برای برق‌رسانی به این روستاها پنج هزار و 395 کیلومتر شبکه فشار متوسط، یک هزار و 503 کیلومتر شبکه فشار ضعیف و سه هزار و 238 دستگاه ترانسفورماتور نصب و راه‌اندازی شده است.
در سال 97 نیز جمع روستاهای که از ابتدای سال تا دهه فجر امسال از نعمت برق برخوردار شده‌اند به حدود 170 روستا با دو هزار و 798 خانوار خواهد رسید.
گفتنی است در مدت زمان فعالیت دولت تدبیر و امید برق‌رسانی به 130 روستا با هزار و 569 خانوار از طریق سیستم‌های انرژی‌های صورت گرفته است. همچنین طی سالیان اخیر به بیش از سه هزار و 260 خانوار عشایری و کوچ‌نشین در برخی از مناطق کشور از طریق دستگاه‌های تولید برق خورشیدی قابل‌حمل برق‌رسانی شده است.
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر