بخش برق
1397/11/09 13:44:45
معاون هماهنگي انتقال توانير:
بهره برداري از 7 نوع نيروگاه در كشور/ ضریب نفوذ برق در ایران به 99.9 درصد رسیده است/ استانداردسازي تعميرات ترانسفورماتورها باعث كاهش هزينه‌ها مي‌شود
معاون هماهنگي انتقال شركت توانير در مراسم افتتاحيه كنفرانس ترانسفورماتور گفت:از ابتداي انقلاب تاكنون پنج نوع نيروگاه به سبد نيروگاهي و توليد برق كشور اضافه شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، سيد زمان حسيني كه در مراسم افتتاحيه كنفرانس ترانسفورماتور سخن مي‌گفت، با بيان اين كه در ابتداي انقلاب تنها دو نوع نيروگاه حرارتي و برق‌آبي در كشور مورد بهره‌برداري قرار ‌گرفت، افزود: اين درحالي است كه اكنون تنوع سبد نيروگاهي ايران به هفت نوع رسيده است .
حسيني به 11 برابر شدن حجم كلي شبكه برق ايران نسبت به ابتداي انقلاب اشاره كرد و گفت: در حالي كه در دنيا بالغ بر دو ميليارد نفر بدون برق هستند، ضريب نفوذ برق در ايران به 99.99 درصد رسيده است.
معاون هماهنگي انتقال شركت توانير در خصوص وضعيت ترانسفورماتورهاي شبكه برق كشور نيز گفت: نيازمند استانداردسازي تعميرات ترانسفورماتورهاي شبكه برق هستيم چرا که استانداردسازي تعميرات ترانسفورماتورها باعث كاهش هزينه‌ها مي‌شود.
وی با اشاره به تجربه كشورهاي اروپايي در زمينه تعميرات ترانسفورماتورها گفت: تا پيش از اين دو نوع استاندارد جمع آوري و آناليز اطلاعات در اروپا رواج داشت که از سال 2015 به بعد اين دو استاندارد باهم تلفيق شد تا نقطه عيب به درستي مشخص و نحوه رفع اشكال آن نيز در قالب همان استاندارد قابل تعريف باشد.
حسيني اذعان كرد: نحوه جمع آوري اطلاعات و تعميرات ترانسفورماتورها در ايران بسيار سنتي است و به همين دليل بايد در جهت كاهش هزينه‌ها و افزايش راندمان شبكه برق، از تجربه‌هاي جهاني در اين زمينه استفاده كنيم.
معاون هماهنگي انتقال توانير همچنين در جمع خبرنگاران نيز با بيان اينكه بايد براي پاسخگويي به نياز مصرف سال 98،  دست كم پنج درصد به ظرفيت نيروگاهي كشور اضافه شود، گفت: به همين اندازه بايد 10 درصد شبكه‌هاي‌ انتقال، توزيع و فوق توزيع را نيز توسعه دهيم تا بتوانيم پاسخگوي اوج مصرف برق در سال 98 باشيم.
وی ادامه داد: وزارت نيرو و شركت توانير برنامه‌اي را تحت عنوان عبور از پيك سال 98 تنظيم و به تمام حوزه‌هاي توليد، انتقال، توزيع و فوق توزيع برق ابلاغ شده است.

  • خبرنگار: روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده: رسول صادقی/ دبیر خبر