بخش برق
1397/11/09 13:57:00
معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي توانير اعلام کرد:
رشد 10.4 برابری مشترکان برق ایران نسبت به ابتدای انقلاب/ افزایش 13 برابری برق‌رسانی به روستاهای کشور/ خودكفايي سازندگان ايراني در بيشتر بخش‌هاي ترانسفورماتورسازي
معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي توانير گفت: هم اكنون ظرفيت نصب شده نيروگاهي ايران نسب به ابتداي انقلاب 11.4 برابر و تعداد مشتركان برق نيز 10.4 برابر شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، مصطفي رجبي مشهدي در افتتاحيه كنفرانس بين‌المللي ترانسفورماتور به ارائه آماري از شبكه برق ايران پرداخت گفت: پيك مصرف برق نسبت به سال 57 در حدود 16.4 برابر و روستاهاي برقدار 13 برابر شده است.
معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي توانير با اشاره به ميانگين رشد 7 درصدي مصرف برق كشور در هر سال، تصريح كرد: در صورت تداوم اين روند رشد، حجم تاسيسات شبكه برق بايد در هر 10 سال به دوبرابر افزايش يابد كه نيازمند سرمايه گذاري بسيار زيادي در همه بخش هاست.
رجبي مشهدي درخصوص وضعيت كنوني شبكه انتقال و فوق توزيع كشور گفت: هم اكنون با اضافه بار در شبكه انتقال مواجه هستيم، به طوري كه اگر يك ترانس از مدار خارج شود، 119 پست انتقال با اضافه بار مواجه مي‌شوند.
وي ياداور شد: در اين خصوص استان‌هاي خوزستان، تهران و مازندران با بيشترين ميزان اضافه بار مواجه هستند كه نيازمند تمهيدات بسيار ويژه‌اي براي پيك 98هستند.
معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي توانير همچنين درخصوص بخش فوق توزيع نيز گفت: 768 پست فوق توزيع برق در صورت خروج يك ترانس دچار اضافه بار مي‌شوند كه بيش از همه در مناطق تحت پوشش شركت‌هاي برق منطقه‌اي فارس، تهران و خراسان قرار دارند.
وي با بيان اين كه اين مناطق نيازمند رسيدگي بيشتري است، ادامه داد: در حال حاضر 17 هزار مگاولت آمپر ترانس در شبكه انتقال و فوق توزيع  كشور با عمر بالاي 40 سال استفاده مي‌شود كه نيازمند تعويض صد درصد هستند.
رجبي مشهدي اضافه كرد: همچنين 45 هزار مگاولت آمپر ترانسفورماتور با عمر بالاي 30 سال در شبكه انتقال و فوق توزيع كشور نيز وجود دارد كه نيازمند تعميرات و رسيدگي سريع است .
وي تصريح كرد: هم‌اكنون نيازمند بهره‌برداري از ظرفيت واقعي شبكه انتقال با پايش ‌اي تصويري حرارتي در مراكز كنترل هستيم كه در اين خصوص مي‌توان به توان شركت‌هاي داخلي تكيه كرد و توانير نيز آمادگي حمايت از سازندگان را در اين زمينه دارد.
رجبی‌مشهدی با اشاره به توانمندي ايران در ساخت انواع تجهيزات و به ويژه ترانسفورماتور گفت: اگرچه با وجود تحريم‌ها و مشكلات اقتصادي، اين صنعت دچار چالش‌هايي شده است، اما خوشبختانه خودكفايي سازندگان ايراني در بخش هاي زيادي از صنعت ترانس، باعث شده تا در اين زمينه كمترين نياز را به خارج از كشور داشته باشيم.
معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي توانيردر خصوص مهمترين چالش‌هاي صنعت ترانسفورماتور سازي ايران نيز اظهار داشت: تشديد روزافزون مشكلات تامين مواد و قطعات خارجي و افزايش بي‌رويه قيمت آنها به دليل اعمال تحريم‌هاي جهاني، خريد مواد، قطعات دستگاه‌ها و تجهيزات توليدي به صورت پيش پرداخت و يا خريد نقدي، افزايش شديد نرخ ارز و كاهش ارزش پول ملي و افزايش شديد هزينه‌ها و بروز مشكلات همه جانبه ناشي از شرايط ركود اقتصادي داخلي از مهمترين مشكلات صنعت ترانسفورماتورسازي ايران است.
رجبي مشهدي خاطرنشان كرد: همچنين ادامه مشكلات ناشي از عدم وصول مطالبات و تشديد مشكلات ناشي از كمبود نقدينگيسخت تر شدن شرايط و كاهش امكانات براي اخذ تسهيلات بانكي، خودداري تامين كنندگان از قبول سفارشات به بهانه رعايت تحريم هاي جهاني و كاهش امكان صادرات به جهت تشديد تحريم‌هاي بين‌المللي وضع شده از ديگر مشكلاتي است كه صنعت ترانسفورماتورسازي ايران با آن مواجه است.
معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي توانير درباره انتظارات وزارت نيرو توانير از سازندگان ترانسفورماتور نيز گفت: با توجه به نياز و وضعيت كنوني شبكه برق، سازندگان ترانس در داخل بايد به سمت طراحي و توليد ترانسفورماتورهاي با ظرفيت بالا و امپدانس درصد پايين، كاهش تلفات (تلفات بي‌باري) و تمركز بر تحقيقات علمي و انتقال دانش فني به داخل كشور جهت بهبود طراحي و ساخت ترانسفورماتور حركت كنند.
رجبي‌مشهدي به افزايش قيمت زمين به ويژه در كلانشهرها نيز اشاره كرد و گفت: به دليل اين شرايط،  نيازمند طراحي ترانس‌هايي با حجم و  وزن كمتر هستيم كه علاوه بر قابليت سازگاري با محيط زيست، امكان نصب و راه‌اندازي آن در زير زمين را نيز داشته باشند.
رجبي مشهدي همچنين با اشاره به اين كه توانير از تحقيقات و توسعه در صنعت ترانسفورماتور حمايت مي كند، تاکید کرد: این شرکت آمادگی حمایت از سازندگان داخلی را برای طراحی و ساخت ترانس‌های ابررسانا دارد.
وی يادآور شد: در حال بررسي براي برقراري روشي براي فاينانس فروشنده يا خريد اقساطي ترانس هستيم تا از اين طريق علاوه بريافتن راهكاري براي تامين و افزايش گردش مالي در بخش ساخت تجهيزات و به ويژه ترانسفورماتور، نيازهاي شبكه برق را نيز در عين كمبود منابع مالي برطرف كنيم.

  • خبرنگار: روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده: رسول صادقی/ دبیر خبر