بخش آب
1397/11/06 11:51:00
صدور خدمات فنی و مهندسي آب و برق فراتر از مرزهاي ايران؛
احداث سد و نیروگاه برق‌آبی در کشور تانزانیا توسط یک شرکت ایرانی
شركت مهندسي مشاور مهاب قدس طی یک مناقصه بین‌المللی به عنوان مجری طرح احداث یک سد و نیروگاه برق‌آبی در کشور تانزانیا انتخاب شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، شركت مهندسي مشاور مهاب قدس، با حضور در يكي از مناقصه‌های بين‌المللي با حضور شرکت‌های صاحب نام بین‌المللی، به عنوان مشاور يك پروژه‌ي عظيم سد و نیروگاه برق‌آبی در كشور تانزانيا، برگزيده شود.
بر اساس این گزارش سد و نيروگاه عظيم روفيجي تانزانيا، به عنوان بزرگ‌ترین پروژه صنعت آب این كشور، از نوع بتني غلطكي با ارتفاع 132 متر و با مساحت مخزن 1475 کیلومترمربع و همچنين، ظرفيت مخزني بيش از 35 ميليارد مترمکعب، ظرفيتي معادل 6 برابر مخزن سد كرخه (بزرگ‌ترین مخزن در سدهاي كشور) را داراست.
نيروگاه اين سد با ظرفيت كل 2115 مگاوات و توليد سالانه‌ انرژي 6153 گيگاوات ساعت كلان‌ترين پروژه‌ سد و توليد برق‌آبي در منطقه‌ي شرق قاره آفريقا محسوب مي‌شود. هزينه‌ ساخت اين پروژه‌ عظيم، 40 درصد از بودجه‌ عمراني كشور تانزانيا در سال مالی 19-2018 را به خود اختصاص خواهد داد.
به گزارش بانك توسعه آفريقا، ظرفيت برق‌آبی تانزانيا در سال 2016، معادل 562 گيگاوات ساعت در سال بوده است كه معادل 42 درصد برق مصرفي اين كشور است.
لازم به ذکر است که شرکت مهاب قدس در اين رقابت در ارزيابي‌هاي فني و مالي از ديگر رقباي جهاني خود همچون شركت الكتروكنسالت ايتاليا، اسموك استراليا و ... پیشی گرفت و به عنوان شركت اول اين ارزيابي انتخاب شد.
  • خبرنگار: مهدی کولیوند
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر