بخش برق
1397/11/06 09:33:00
#چهل_سال_خدمت؛ (6)
طول شبکه‌های برق ایران به حدود یک میلیون کیلومتر رسید/ افزایش 11 برابری طول شبکه برق کشور نسبت به ابتدای انقلاب
طول شبکه‌های برق کشور (انتقال، فوق‌ توزیع و توزیع) در طول 40 سال گذشته بیش از 11 برابر افزايش يافته و از مرز 923 هزار کیلومترمدار گذشته است که این حجم شبکه برق احداث شده حدود 154 برابر طول مرزهای زمینی ایران با کشورهای همسایه و 74 برابر قطر کره زمین است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بخش برق کشور به عنوان صنعتی زیربنایی در طی چهار دهه اخیر توانسته است با توسعه طرح‎های خود در زمینه‌های مختلف، نقش مهمی را در توسعه اقتصادی و آبادانی کشور ایفا کند.
نگاهی به فعالیت‌های این صنعت در زمینه احداث شبکه‌های برق (انتقال، فوق‌توزیع و توزیع) در کشور حکایت از آن دارد که طول شبکه‌های یاد شده در سال 57 و همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی به حدود 81 هزار کیلومترمدار می‌رسید که با همت تلاشگران صنعت‌ برق این رقم در ابتدای دولت یازدهم به حدود 812 هزار کیلومترمدار و هم اکنون از مرز 923 هزارکیلومتر مدار گذشته است تا برق به دورترین نقاط مصرف برسد و مشترکان از نعمت آن برخوردار شوند.
بر این اساس در مدت زمان فعالیت دولت تدبیر و امید بیش از 110 هزار کیلومتر مدار به طول شبکه‌های برق کشور افزوده شده است و طبق برآورد صورت گرفته شبکه‌های برق (انتقال، فوق‌توزیع و توزیع) کشور نسبت به ابتدای انقلاب 11.3 برابر افزایش پیدا کرده است.
بنابراین برق در ایران بدون در نظر گرفتن نیروگاه‌ها و پست‌های برق، در بیش از 923 هزار کیلومتر کابل جریان دارد که این حجم شبکه برق احداث شده حدود 154 برابر طول مرزهای زمینی ایران با کشورهای همسایه و 74 برابر قطر کره زمین است.
برای اطلاع بیشتر از جزئیات اقدامات صورت گرفته خوب است بدانید طول شبکه‌های انتقال و فوق توزیع کشور در ابتدای انقلاب 13 هزار و 500 کیلومتر مدار بوده است که تا ابتدای‌ دی‌ماه سال جاری با احداث خطوط جدید این رقم به بیش از 125 هزار کیلومتر مدار رسیده است و در حال حاضر نیز طول خطوط جدید انتقال و فوق توزیع که با پیشرفت 85 درصدی در حال ساخت و تکمیل شدن هستند به سه هزار و 324 کیلومترمدار رسیده است.
همچنین طول شبكه‌هاي توزيع برق كشور نیز از 68 هزار كيلومتر ابتدای انقلاب به حدود 798 هزار كيلومتر تا ابتدای فصل زمستان سال جاری رسیده است.
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر