بخش آب
1397/10/19 17:29:32
تجهیز 85 درصد از کارخانه‌های کاشی استان یزد به سیستم تصفیه پساب
افزون بر 85 درصد از کارخانه‌های کاشی استان یزد به سیستم تصفیه و برگشت پساب مجهز شدند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رئیس گروه محیط زیست وکیفیت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به پیگیری‌های گروه محیط زیست و کیفیت منابع آب این شرکت و همکاری‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان، اظهار داشت: با توجه به اینکه استان یزد استانی صنعتی- معدنی است، فاضلاب‌های ناشی از صنایع و قسمت فرآوری معادن از عمده‌ترین آلاینده‌های آب محسوب می‌شود.
"ناهید غلام‌نژاد" فرآیند طولانی مدت احراز آلایندگی واحدهای صنعتی و معدنی را بیشترین چالش در حوزه صنعت و معدن دانست و افزود: اگر صنایع از ابتدای فعالیت به فکر سیستم تصفیه فاضلاب و محیط زیست باشند، مشکلات کمتری را پیش‌رو خواهند داشت.
وی ادامه داد: البته در حال حاضر و با توجه به افزایش روزافزون سطح زیرکشت گلخانه‌ها در سطح استان، آلودگی‌های سموم و کودهای مصرفی در گلخانه‌ها نیز به یکی از دلایل آلودگی سفره‌های آب زیرزمینی یزد تبدیل شده است.
غلام‌نژاد فاضلاب‌های صنعتی، زه‌آب‌های کشاورزی، فاضلاب‌های خانگی و فاضلاب واحدهای خدماتی و همچنین شیرآبه ناشی از مکان‌های دفن زباله که به صورت غیربهداشتی دفع می‌شوند را از آلاینده‌های موثر آب در  استان یزد برشمرد.
وی با بیان اینکه واحدهای آلاینده به سمت مناطق بی خطر هدایت می‌شوند، تصریح کرد: استقرار واحدهای آلاینده در قسمت بالادست سفره‌های آب زیرزمینی که سطح آب بالایی دارند و داخل زون‌های آب شرب که به عنوان مناطق حساس سفره در نظر گرفته می‌شود، ممنوع است.
غلام‌نژاد افزود: محدوده بعد از کشتارگاه جاده طبس، جاده بافق و جاده دربید مناطق بی‌خطر استان هستند که در این مناطق یا سفره آب زیرزمینی وجود ندارد و یا سطح آب سفره پایین و خاک دارای نفوذ‌پذیری کم است و این مناطق از نظر منابع آب زیرزمینی مناسب جهت استقرار واحدهای صنعتی و معدنی هستند.
وی با تاکید بر عدم تخلیه فاضلاب به قنات، آن را از دیگر مشکلات سفره‌های آب زیرزمینی دانست و گفت: فاضلاب می‌تواند در مسیر قنات حرکت کند و به تدریج آلودگی منابع آبی را در پی داشته باشد.
غلام‌نژاد بازدید از کلیه واحدهای آلاینده به‌منظور رصد وضعیت دفع فاضلاب و پسماند آنها را یکی از اقدامات شرکت آب منطقه‌ای یزد در خصوص موضوع پساب عنوان و خاطرنشان کرد: در صورتی که طی بازدیدها آلایندگی واحدی محرز شود، به سازمان محیط زیست استان و سایر ارگان‌های ذیربط اطلاع داده می‌شود تا واحدها اقدامات مناسب جهت دفع بهداشتی فاضلاب را انجام دهند. در غیر این‌صورت پرونده آنها از طریق اداره کل حفاظت محیط زیست استان به مراجع قضایی معرفی می‌شود.
وی تصریح کرد: این اقدام در سال 97 منجر به رفع آلودگی حدود 70 واحد آلاینده در استان شده است و از این پس فاضلاب این واحدها به صورت بهداشتی دفع می‌شود.
رئیس گروه محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای یزد اضافه کرد: به‌منظور جلوگیری از آلودگی چاه‌های آب شرب، هفت زون آب شرب در استان یزد، فریز شده‌ و استقرار هرگونه واحدی در این زون‌ها ممنوع اعلام شده است.
غلام‌نژاد در پایان با بیان اینکه آب شبکه یزد دارای هیچ‌گونه آلودگی میکروبی نیست، اظهار کرد: آب شبکه یزد به‌صورت روزانه نمونه‌برداری و کنترل می‌شود، اما مردم نباید آب قنوات، آب موجود در آب‌انبارها، چشمه‌ها و هرگونه آبی که بدون کلر زنی و به صورت خام جاری است را استفاده کنند.
  • خبرنگار: لیلا احمدی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر