بخش آب و فاضلاب
1397/10/18 12:15:29
استاندارد سازی 253 انشعاب آب در روستاهای شهرستان مهریز
مدیر امور آبفار شهرستان مهریز از استاندارد سازی 253 انشعاب آب از ابتدای سال تاکنون در روستاهای این شهرستان خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدمهدی خلاصه زاده" گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون، در راستای ساماندهی وضعیت اشتراک‌ها و همچنین مدیریت آب بدون درآمد و اجرای مدل بالانسینگ تامین، تولید و توزیع آب آشامیدنی در روستاهای شهرستان مهریز، تعداد شش هزار فقره انشعاب آب شرب و بهداشت مورد پایش و سپس برحسب ضرورت و اولویت، مورد عملیات استاندارد سازی قرار گرفته است .
وی با اعلام این خبر اظهار داشت: به لحاظ بالا بودن نسبی سن انشعابات آب در روستاهای شهرستان و همچنین تاثیرات ناشی از تغییر ناگهانی دمای هوای حاکم بر این اقلیم به ویژه در بازه زمانی منتهی به پائیز و زمستان از یک سو و از طرفی دیگر پدیده نشست و تغییر در حجم و وضعیت زمین، سالیانه تعدادی از انشعابات آب مبتلا به برخی عوارض از جمله نشتی‌های آشکار و ناپیدا و شکستگی اتصالات می‌شود .
خلاصه زاده ادامه داد: در مقاطع مختلف زمانی، اکیپ‌های اتفاقات و گشت‌های بازرسی این شعبه، با همکاری آبداران منطقه، اقدام به پایش مشترکین به‌ویژه مشترکین غیر دائم می‌نمایند و نتایج خروجی از این عملیات میدانی، منجر به تهیه چک لیست و اقدامات ثانویه خواهد شد .
مدیر آبفار شهرستان مهریز افزود: یکی از اهداف مهم این طرح، کاهش هدررفت و جلوگیری از خسارت‌های احتمالی به مشترکانی است که به لحاظ اقامت غیردائم، در فصول نسبتا سرد در روستاها حضور ندارند.
وی با اشاره به 11 هزار و 844 اشتراک موجود، اعلام کرد: از این تعداد 5 هزار و 625 فقره اشتراک واگذار شده به صورت غیردائم هستند که بیشتر در دهستان‌های میانکوه با 3هزار و 397 انشعاب و تنگ‌چنار با 934 انشعاب قرار دارند.
وی تصریح کرد: آسیب‌های موجود در مسیر مدیریت هدررفت و همچنین مصرف بهینه آب، با عنایت به کمبود و تنش‌های آبی حاکم بر کشور و به‌ویژه در استان یزد می‌طلبد که همگام با همت مشترکان در مصرف بهینه، از دیگر روش‌هایی که به جلوگیری از هدررفت و ناعدالتی در توزیع آب کمک می‌کند، بهره جست و طبق زمان‌بندی و برنامه‌ای هدفدار آنها را اجرا نماییم.
خلاصه زاده یکی از روش‌های موثر در افزایش راندمان مصرفی و تلفات را مقوله استاندارد سازی انشعابات دانست و خاطرنشان کرد: تاکنون عملیات استاندارد سازی‌ روی 253 انشعاب انجام شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به بیش از 400 فقره انشعاب افزایش یابد.
  • خبرنگار: وحید کبیری‌نیا
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر